Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

GMDSS Ve Deniz Telsiz İletişimleri

GMDSS Ve Deniz Telsiz İletişimleri

GMDSS Ve Deniz Telsiz İletişimleri

Yazar: Yakup Korkmaz

Yazarın Kendi Yayını

1044 Sayfa

ISBN:  9789944024105

Boyut: 14.0 x 20.0

2. Hamur

2008

(görsel: edebiyatdefteri.com, bilgi: edebiyatdefteri.com, kabalci.com.tr)

Kitap Hakkında

 

Tecrübeler ve bana sıkça yöneltilen sorular ışığında hazırlanan bu kitap, GMDSS ve deniz telsiz iletişimlerini yürütmesi muhtemel, genel operatör belgesi Goc’a sahip ya da sahip olmak isteyen bir kişiyi ilgilendirebilecek tüm konuşarı kapsayacak biçimde, bir “başvuru kaynağı” olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle elektroniğin teknik ayrıntılarından uzak durulmuştur.

Kitap bu haliyle IMO model kursu 1.25 muhteviyatına da uygundur.

Bilgi düzeyine bağlı olmaksızın kitaptan en iyi biçimde yararlanmak için aşağıdaki yol izlenmelidir:

– Konu hakkında bilgiyi araştırmak için “içindekiler” çizelgesinden yararlanılır.

– Konunun ayrıntıları için “içindekiler” çizelgesinin işaret ettiği sayfadan, bölüm içerisindeki alt başlıklara ulaşılır.

– Konu ile ilgili herhangi bir kelimeden yola çıkılacağı zaman, kitabın sonundaki “bölüm ve konu başlıklarına göre dizin” bölümünden yararlanılır.

Sıkça sorulan ‘bunun Türkçesi’ ne idi gibi, uygulamalarda kullanılan İngilizce kelime, kısaltm ave kodlar, on ikinci bölümdeki “deyimler, kodlar ve kısaltmalar” içinde verilmiştir. On ikinci bölüm ayrıca telefon ve teleks kodları ile denizcilik gezici birim hizmet kimliği MMSI (martime mobile service identification) sayılarının ilk üç basamağını oluşturan denizcilik kimlik numarası MID’ları da (maritime identification digits) içerir.

Deyim ve kelimelerden birçoğu kitap içinde, örneğin yukarıdaki paragrafta MMSI ve MID’da görüldüğü gibi dilimize çevrilmiş olarak, fakat yanına yabancı dili de yazılarak kullanılmıştır. Ancak on ikinci bölümdeki deyimler, kodlar ve kısaltmalar bu kitap ile sınırlı tutulmamış, iletişim ile ilgili olabilecek çok karşılaşılan kısaltmaların da bölüm içine alınmasına çalışılmıştır. (Önsözden)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI