Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

ECDIS - Elektronik Harita Gösterim Ve Bilgi Sistemi

ECDIS - Elektronik Harita Gösterim Ve Bilgi Sistemi

ECDIS - Elektronik Harita Gösterim Ve Bilgi Sistemi

Yazar: Ender Asyalı

Akademisyen Kitabevi

266 Sayfa

ISBN: 9786257354172

Boyut: 16.0 x 24.0

Karton Kapak – 1. Hamur

2021

(görsel: akademisyen.com, bilgi: deryayinevi.com.tr, akademisyen.com)

Kitap Hakkında

Bu kitap ECDIS’e geçiş döneminde gemi kaptanı, kılavuz kaptan, zabit ve zabit adaylarının ihtiyaç duyacağı Elektronik Harita ve Bilgi Sistemleri ile ilgili temel operasyonel bilgileri içermektedir. Kitabın içeriği “IMO ECDIS Performans Standartları” referans alınarak sefer planlamasının bilgi derleme, planlama, icra ve izleme safhalarında ECDIS kullanımı ile ilgili konuları kapsamaktadır.

ECDIS, denizcilikte seyir işlemlerini kökten değiştiren çok önemli ve bir o kadar da karmaşık bir cihazdır. Emniyetli seyrin en önemli unsurlarından olan kağıt seyir haritalarını artık gemilerde göremeyeceğiz. Bunun yerine hayatımızın her alanında kendisini hissettiren dijitalleşme ve bilgi teknolojinin bir ürünü olan “Elektronik Seyir Haritalarını” ve “ECDIS”i köprüüstlerinde kullanmaya başlayacağız. ECDIS pek çok kolaylığı ve yeniliği bize sunarken, aynı zamanda bazı emniyet risklerini de beraberinde getirmektedir. Radarın ticaret gemilerinde kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda “radar destekli çatışmalar” olarak adlandırılan bir dizi deniz kazası olmuştur. Aynı şekilde ECDIS’e geçiş dönemini yaşadığımız bu yıllarda da benzer şekilde ECDIS destekli deniz kazalarının olduğunu ve bu kazaların büyük bir kısmının ECDIS’e aşırı güven, eğitim ve bilgi noksanlığı, dikkatsizlik, umursamazlık gibi insan unsuru kaynaklı olduğunu görmekteyiz.

Kitap içerik olarak genel ECDIS bilgilerini içermekte olup belli bir model ve marka ECDIS hakkında kullanıcıya bilgi vermekten çok kullanıcının her model ve marka ECDIS’e kolayca uyum sağlamasını hedeflemektedir. Bu kitabın temel amacı etkin ECDIS kullanımı ile köprüüstü ekibinin durum muhakemesini arttırarak seyir emniyetine katkı sağlamaktır. Kitabın oluşturulmasında katkılarından dolayı, Maine Maritime Academy Öğretim Üyesi Kaptan Stephen Cole ve “Transas” firmasına teşekkür ederim.

Kapt. Dr. Ender ASYALI

 Kuzey Atlantik Okyanusu

 Lat 38° 19.3´ N

 Long 030° 31.8´ W

 17 Mayıs 2019

 15:00 UTC

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI