Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Piri Reis - Ünlü Haritacı Ve Denizci

Piri Reis - Ünlü Haritacı Ve Denizci

Piri Reis - Ünlü Haritacı Ve Denizci

Yazar:  Ali Kuzu

Paraf Yayınları / Bilim Adamlarımız Serisi

144 Sayfa

ISBN: 9786055218447

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2015

(görsel: parafyayinlari.com, bilgi: kidega.com, parafyayinlari.com)

Kitap Hakkında

Ünlü bir Osmanlı denizcisi olan Piri Reis, deniz coğrafyası alanındaki çalışmaları ve çizdiği dünya haritasıyla tanınmıştır. Osmanlı denizcilik tarihinde derin izler bırakmış olmasının yanı sıra Piri Reis eşsiz bir kartograf ve deniz bilginidir. Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu’da doğdu. Kahire’de öldü. Asıl adı Ahmet Muhiddin Piri’dir. Karamanlı Hacı Ali Mehmet’in oğlu ve ünlü Osmanlı denizcisi Kemal Reis’in yeğenidir.

Piri Reis, Osmanlı donanmasıyla birçok seferlere katılmış, kaleler fethetmiş, amiralliğe kadar yükselmiş, yazdığı kitap ve çizdiği haritalar ile dünyaca ün kazanmış Osmanlı denizcisidir. Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı da olan Piri Reis, gezip gördüğü yerler hakkında bilgileri kaydetmiş ve onların haritalarını çizmiştir. 1511-13 yılları arasında birinci dünya haritasını çizerken seyir notlarını da bir kitap olarak düzenlemeye başlamıştır.

Verdiği eserler arasında en ünlüleri, bütün dünyaca hayranlık uyandıran Atlas Okyanusu kıyılarını gösteren harita ve Kitab-ı Bahriye isimli kitabıdır. Kitab-ı Bahriye denizlerin kıyılarını, adaların özelliklerini açıklayan ve bunlarla ilgili haritalar içeren çok faydalı bir deniz coğrafyası kitabıdır. 1554 yılında, Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanı üzerine Mısır’da idam edilmiştir.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI