Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Mavi Marmara Olayı

Mavi Marmara Olayı

Mavi Marmara Olayı

Yazar: Cemalettin Karadaş

Usak Yayınları

620 Sayfa

ISBN: 9786054030859

Boyut: 16.0 x 23.0

2. Hamur, Ciltsiz

2014

(görsel: usak.org.tr, bilgi: usak.org.tr, yemkitabevi.com, kitap.antoloji.com)

Kitap Hakkında

 

Mavi Marmara olayı Türkiye ile İsrail arasında siyasi gerginliğin nedeni değil tezahürüdür. İsrail tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde açık denizlerde seyir halindeki Gazze’ye Yardım Konvoyu’na yapılan askeri operasyonla 8 Türk vatandaşı ve Türk kökenli 1 Amerikan vatandaşı öldürülmüştür. 50’nin üzerinde sivil de yaralanmıştır. Ulusal ve uluslararası arenada büyük yankı uyandıran bu talihsiz olay çeşitli polemiklere neden olmuştur. Olay, Türkiye ve İsrail’in yaşadığı siyasi gerginliklerin (“One Minute”, “Alçak Koltuk” gibi)  devamı olarak görülmüştür.
Olayın uluslararası hukukun prensipleri ışığında çözülmesi objektiflik adına önem arz etmektedir. Bu çalışmada hukuki çözüm yolunda hem tarafların hazırladığı hem de BM tarafından hazırlatılan raporlar temel kaynak olarak ele alınmıştır. Bu nedenle ilgili tarafların ve BM’nin hazırladığı raporlar Türkçeye çevrilerek kitabın ekleri bölümünde yer almıştır.
Bu çalışma, olayın çözümü bakımından siyasi argümanlardan uzak olarak, uluslararası hukukun temel prensiplerinden Açık Denizlerin Serbestisi İlkesi ve İstisnaları, Abluka ve Gazze Şeridi’ndeki Durum, Kuvvet Kullanma ve Sınırları, İç Hukukta Müracaat Edilebilecek Hukuki Temeller, İsrail’in Gerek Yerel Gerekse Uluslararası Mahkemelerde Yargılanması Sorunu, Uluslararası İnsancıl Hukuk, İnsan Hakları Hukuku ve Uluslararası Hukukta Devletin Sorumluluğu, Şartları ve Tazminat Şekillerine müracaat etmektedir.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI