Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Mavi Haliç

Mavi Haliç

Mavi Haliç

Ortak Çalışma Eseri

İSKİ Yayınları

80 Sayfa

Boyut: 22.0 x 26.0

Karton Kapak

2000

(görsel: iski.gov.tr, bilgi: nadirkitap.com, kitantik, iski.gov.tr)

Kitap Hakkında

Değerli İstanbullular

Son yüzyılda gittikçe artan nüfusunun etkisiyle İstanbul’un maalesef pek çok yerleri ihmal edilmiş ve buna bigane kalınmıştır. Yıllarca bataklık haline gelmesine göz yumulan Haliç’i kurtarma görevini üstlenmek bizler için büyük bir gurur vesilesi olmuştur.

1995 yılından bu yana her yıl için hedefler belirledik. 1997 ise “Haliç Yılı” ilan edilmişti. Bu hedefe ulaşmak için Haliç’i, çamurdan arındırmak, tıpkı yıllar öncesindeki gibi pırıltısına, mavisine kavuşturmak için gerekli bütün araştırmalar yapıldıktan sonra çalışmalara başlandı. Kısa bir sürede alınan güzel neticeler herkes tarafından görüldü. Haliç’in çirkin görüntüsü ve kokusu artık İstanbulluları rahatsız etmiyor.

İki kıtayı birbirine bağlayan bu müstesna şehrin hakketiği güzelliği, Haliç’le alabilmesi için İSKİ olarak her zaman fedakar bir surette çalıştık. Haliç canlanmıştır. Suyun içindeki oksijen miktarı yeterli seviyeye ulaşmıştır.  Böylece pek çok balık çeşidi de Haliç’imize geri dönmüştür.

Haliç’in suyu temizlenirken, çevresinin düzenlenmesi, bu bölgede yapılan faaliyetlerin temposunu da hızlandırmıştır. Daha güzel bir İstanbul için bu büyük problemin ortadan kaldırılması şehir tarihinde önemli bir adımdır.

Yeni binyıla İstanbul, su meselesini halletmiş; atıksularını arıtmadan geçirmiş, su kaynaklarını koruma altına almış, denizlerini, kıyılarını atıksulardan arındırmış, yeşil çevre, mavi deniz ve temiz hava ile giriyor.

“Muazzam Haliç Çevre Projesi”ni n İstanbul’a ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu

İSKİ Genel Müdürü

İçindekiler

-Masal Gibi Haliç 10

-Tatlı Bir Nostalji 14

-Yılların Problemi 16

-Yeniden Altın Boynuz’a 19

-Kokuya ve Çamura Veda 23

-Haliç’e Balıklar Geri Geldi 30

-Haliç Müjdesi ve İSKİ 36

-Bir Rüya Gerçekleşiyor 42

-Kuzey ve Güney Haliç Proje Safhaları 45

-Haliç ve Çevre 62

-Kültür ve Sanat Vadisi Haliç  68

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI