Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

"Kurtarılmış Ada" Kıbrıs - 1974 Barış Harekatı

"Kurtarılmış Ada" Kıbrıs - 1974 Barış Harekatı

Yazar: Şinasi Can

Akademisyen Yayınevi

405 Sayfa

ISBN: 9786059942171

Boyut: 18.0 x 24.5

2015

(görsel: dr.com.tr, bilgi: bilgeoguz.com, yemkitabevi.com

Kitap Hakkında

Bu kitap, masa başında oturarak hazırlanmış bir kurgu değildir.

Bizzat ateş muharebelerine katılmış kahramanların anılarını içeren bir belgeseldir.

Aslında aradan geçmiş bulunan 40 yıl içerisinde henüz resmi tarih kitabı yazılmamışsa da Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Aaştırmalar Başkanlğı’nın sporsorluğunda yayınlanmış bulunan asker yazarların eserleri yarı birer resmi belge niteliğindedir.

Kıbrıs Barış Harekatı hakkında resmi tarihin yazılmasını beklemeden asker yazarların anılarını, diğer tarihsel olayların yazarları da kitaplarında Ada’yı geçmişiyle ve bugünkü durumuyla anlatmaya çalışmışlardır. Böylece aydınlanmamış hiçbir durum kalmamıştır. Esasen belki doğru olanı da budur. Çünkü tarıhsel olayın tarih olmasını beklediğimiz takdirde o tarihi yapanların vefatı suretiyle belki birçok önemli husus bu yüzen tarihe gömülmüş olacaktır.

Ben böyle düşündüğüm için, muharebede çok önemli görevler üstlenmiş bir piyade alayının komutanı olarak arkadaşlarımın ısrarı üzerine anılarımı yazmak istedim. Çünkü benim birliğimin katıldığı muharebelerin de gerçeğe en uygun şekilde benim tarafımdan yazılması gerekirdi. Zaten çok hızlı cereyan eden savaş sırasında hiçbir birlik kendisinin ki dışında olanları ne yaptığını öğrenebilmek fırsatı bulamamıştır.

Aslında, benim gibi bu konuyu yazan arkadaşlarımın hiç birisinin bu emeği karşılığı olarak maddi bir menfaat beklediğini sanmıyorum.

Hepimizin gayreti, tarihe bir not düşmek suretiyle gelecek kuşaklara “Vatanım” diyerek üzerinde yaşadığı toprak uğruna ne canların şehit olduğunu açıklayıp; değerini bilmelerini önermektir.
-Şinasi CAN-
-Em. Kurmay Albay-
(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI