Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Adalar'a Çıkmak - İstanbul Açıklarındaki Bir Takımadanın Öyküsü

Adalar'a Çıkmak - İstanbul Açıklarındaki Bir Takımadanın Öyküsü

Adalar'a Çıkmak - İstanbul Açıklarındaki Bir Takımadanın Öyküsü

Yazar: Catherine Pinguet

Çevirmen: Orhun Alkan

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

222 Sayfa

ISBN: 9786052953709

Boyut: 20.0 x 27.5

Kuşe Kağıt

2018

(görsel: iskultur.com.tr, bilgi: dr.com.tr, iskultur.com.tr)

Kitap Hakkında

İstanbul’un yanı başında, görüş mesafesi içinde, haritalara dokuz nokta olarak yansıyan ve günümüzde metropolün ilçesi olan bir takımada uzanıyor.  Batılıların “Prens Adaları”, bizim kısaca “Adalar” dediğimiz bu kara parçacıklarının kendilerine özgü tarihleri, efsaneleri, öyküleri var.

Catherine Pinguet on iki yıl boyunca İstanbul’da yaşadı, çeşitli üniversitelerde karşılıklı edebiyat ve tarih dersleri verdi. Hâlâ her fırsat bulduğunda  İstanbul’a gelen ve her gelişinde de mutlaka Adalar’ı ziyaret eden Pinguet, Adalar’a Çıkmak adlı bu çalışmasında okuyucuyu Adalar’ın tarihinde yolculuğa çıkarıyor.

Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden geçip günümüze kadar uzanan anlatıda, tarihsel yaklaşımın yanı sıra, Troçki’den Sait Faik’e, Théophile Gautier’den Yahya Kemal’e Adalar’da yaşamış veya gelip geçmiş yazarların, şairlerin, seyyahların izlenimleri kadar, “isimsiz” adalıların anıları,  tanıklıkları da önemli bir yer tutuyor. Çok büyük bölümü Pierre de Gigord’un koleksiyonundan derlenmiş ve  bazıları daha önce hiç yayımlanmamış 55 fotoğraf, kartpostal ve görsel malzemelerden oluşan Albüm bölümü de çok kolay okunan bu keyifli  kitaba ayrı bir zenginlik katıyor.

Fransızca konuşanların deyişiyle “monter aux îles” (“Adalar’a çıkmak”), günümüzde de pek çok kişi tarafından hâlâ İstanbul’dan kaçmanın, kalabalıktan ve trafikten uzaklaşmanın en güvenli yollarından biri olarak görülüyor. Yolunuz Adalar’a düşerse, Pinguet’nin bu eserini okumuş olmak dolaşacağınız mekânlara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

 

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI