Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Küresel Askeri Tarih - 1775'ten Günümüze

Küresel Askeri Tarih - 1775'ten Günümüze

Küresel Askeri Tarih - 1775'ten Günümüze

Yazar: Jeremy Black

Çevirmen: Oğuzhan Dursun

Yeditepe Yayınevi

440 Sayfa

ISBN: 9786258260076

Boyut: 15.3 x 23.0

Karton Kapak

2023

Kitap Hakkında

“Tek kelimeyle mükemmel. Çatışmanın hem kara, hava ve deniz yönlerini bir araya getiriyor hem de savaş ve çatışma tarihinin olguları ile bağlamı arasında makul bir denge kuruyor.”

Stanley Carpenter, Siyaset ve Strateji Profesörü – Birleşik Devletler Deniz Muharebe Koleji, Newport, Rhode Island

“Bu eser, askerî tarihin kuramsal temeli, savaşlar ile muharebeler arasındaki fark ve stratejiyi siyasal bağlamda incelemenin gerekliliği hakkında fikir yürütmek ve ileri araştırmalar yapmak için mükemmel bir başlangıç.”

Dan Todman, Yakınçağ Tarihi Profesörü Londra Üniversitesi

Modern dünyamızda askerî gelişmelerin açık ve kolay anlaşılır bir anlatısını sunan bu eser, Amerikan Kurtuluş Savaşı ve Fransız Devrim Savaşları ile başlayıp ve kronolojik olarak 2010’larda yaşanan son çatışmalara kadar devam etmektedir. Küresel kapsayıcılığı çatışmanın yalnızca askerî yönlerini değil, aynı zamanda bu tür bir çatışmanın toplumsal, kültürel, siyasal ve ekonomik boyutları ve sonuçlarını da dikkate almaktadır. Böylece çatışmanın unsurlarını kışkırtıcı analizlerle birleştirmektedir. Aşina olduklarımızı veya bildiklerimizi büyük ölçüde bilmediklerimizin yanına yerleştirerek bizi, Batı’nın kültürel ve teknolojik üstünlüğü varsayımlarına dayanan askerî tarihin herkesçe kabul edilmiş büyük anlatısını yeniden değerlendirmeye zorlamaktadır. Bu kitap, modern askerî tarih, modern dünya tarihi, uluslararası ilişkiler veya savaş ve toplum alanlarına, askerî tarihe ilgi duyan tüm okuyucular için temel bir kaynaktır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI