Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Balık Sistematiği

Balık Sistematiği

Balık Sistematiği

Yazarlar:  Levent Bat, Yakup Erdem, Serap Ustaoğlu Tırıl, Öztekin Yardım

 Nobel Akademik Yayıncılık

290 Sayfa

ISBN: 9786051331164

Boyut: 16.0 x 23.5

2011

(görsel: dr.com.tr, bilgi: nobelkitap.com, dr.com.tr)

Kitap Hakkında

 

Ülkemizin en önemli zenginlik kaynaklarından biri de iç sularımız ve denizlerimizde yaşayan canlılardır. Bu canlıların başında balıkları gelmektedir. Söz konusu olan bu ticari türlerin yanı sıra pek çok tür, biyolojik zenginliğimize katkı sağlamaktadır. Ancak sularımızın kirlenmesi, bilinçsiz ve aşırı avlanmanın etkisiyle her geçen gün türler olumsuz olarak etkilenmektedirler. Hatta bazı türler tamamiyle tükenme noktasına gelmektedir. Oysaki balıklar ekosistemin bir parçası olarak milyonlarca yıldır doğada varlıklarını sürdüren canlılar olup, hemen her sucul ortamda canlılık gösterirler. Bu anlamda su ürünleri fakültelerinde “Balık Sistematiği” dersinin verilmesi kaçınılmazdır.

Ülkemizde konuyla ilgili birçok kitap olmasına rağmen, mevcut kitaplarda ya belirli grupları anlatılmakta ya sadece tanı anahtarı olarak verilmekte ya da Türkiye sularındaki dağılımı belirtilmektedir. Ancak öğrencilere verilebilecek biçimde bilgiler tek bir kitapta toplanamamıştır.

Bu kitapta ülkemiz iç su ve denizlerinde özellikle Karadeniz’de yaşayan ve Türkiye için ticari öneme sahip balık türlerinin sistematikleri ve diğer özellikleri daha detaylı anlatılmıştır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI