Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Balık Ağalara Takıldı

Balık Ağalara Takıldı

Balık Ağalara Takıldı

Yazar: Kadir Can

Ekin Yayın Grubu

288 Sayfa

ISBN: 9786058826922

Boyut: 22.0 x 22.0

Kuşe Kağıt

1. Baskı

2013

(görsel: dr.com.tr, bilgi: simurg.com.tr, dr.com.tr)

Kitap Hakkında

“Balık Ağalara Takıldı”, Gazeteci Kadir Canın görsel ağırlıklı belgesel nitelikli dördüncü kitabıdır. “Yaşayıp Unuttuğumuz İstanbul” ve “Çarşı Pazar İstanbul” kitapları İstanbul Ticaret Odası tarafından prestij kitabı olarak yayınlandı. İTO tarafından yayınlanan ve ikinci baskısı yapılan “Yaşayıp Unuttuğumuz İstanbul”, “İstanbul Photo Contest” yarışmasında ödül kazandı. Kadir Canın üçüncü kitabı “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” yayınlandı ve ikinci baskısı yapıldı.

Bu kitap, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri yarışmasının gazetecilik dalında övgüye değer bulunarak ödüllendirildi. Kadir Canın üç kitabı da basında büyük ilgi gördü, televizyon kanallarında yaklaşık 50 kadar program yapılırken gazete ve dergilerle, internet sitelerinde önemli ölçüde yer aldı. Başta Doğan Hızlan olmak üzere birçok yazar köşelerinde bu kitaplarla ilgili yorumlar yaptılar. Kadir Canın dördüncü belgesel nitelikli kitabı “Balık Ağalara Takıldı” üç tarafı denizlerle çevrili Türkiyede 1971 yılından 2012 yılının son günlerine kadar yapılan balıkçılığı anlatmaktadır. Kırk yılı aşkın süredir foto muhabiri olarak çalışan Kadir Canın 288 sayfalık bu kitabında on binlerce fotoğrafının arasından seçilmiş 190 fotoğraf yer almaktadır. Bu kitapta kırk yıl öncesine kadar yapılan, denizlere ve balıklara en az zarar veren ilkel balıkçılıktan günümüzde her şeyi yok eden modern balıkçığa kadar yaşananlar fotoğraflar eşliğinde anlatılmaktadır. İlkel balıkçılıktan elektronik balıkçığa geçip modernize olan ve başıboş bırakılan balıkçıların denizlere ve balıklara ne denli zarar verdikleri, katliam gibi avlarla hangi türleri yok ettikleri gözler önüne serilmektedir.

Balık hallerinde komisyonculuk, 5 milyon dolarlık gırgır takımlarıyla avcılık yapıp orkinos çitlikleri olan ve birbirleriyle kıyasıya rekabet ederken diğer balıkçıları da kredi verip borçlandırıp bu yarışın içine çekenlerin denizleri ne hale getirdiğini anlatan bu kitap Türkiyede balıkçılıkla ilgili yayınlanmış en önemli belgesel olmaya adaydır.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI