Deniz Sigortacısının Sorumluluğu – Causa Proxima

Yazar: M. Fehmi Ülgener

Der Yayınları

752 Sayfa

ISBN: 9789753536622

Boyut: 16.5 x 23.5

Karton Kapak – 1. Hamur

2021

(görsel ve bilgi: deryayinevi.com.tr)

Açıklama:

“Deniz Sigortalarında Nedensellik ve Causa Proxima Kuralı” adlı kitabının yeni mevzuata uygulanması amacıyla başlayan yolculuk sırasında gelişen fikirlerle Prof. Ülgener konuyu genişletmeye ve deniz sigortalarında daha çok uygulamaya yönelik bir özellik kazandırmaya karar vermiştir.

Belirtilen saha ile nedensellik arasındaki bağlantının önemi sebebi ile kitabın başında, kısıtlı bir kapsamda, Causa Proxima Kuralı ile genel olarak bu alandaki teoriler ve deniz sigortasının arz ettiği özellikler kaleme alınmıştır.

Kitabın ağırlıklı olan ve uygulamaya yönelen ikinci kısmında ise deniz ticareti ile sigortaları hakkında global kaynaklar ve bunun başında yer alan İngiliz Hukuku ve mevzuatı yer almaktadır. Deniz sigortacılığının kutsal kitabı şeklinde nitelendirebileceğimiz 1906 tarihli İngiliz Deniz Sigortaları Kanunu bu kitapta ayrıntıları ile incelenmekte ve kısıtlı bir ölçüde ama önemli bir şekilde adı geçen kanunu tadil eden 2015 tarihli İngiliz Sigorta Kanunu da yakın planda yerini bulmaktadır. Önemle ifade etmek gerekmektedir ki, kitabın hayli geniş ekler kısmında, 1906 tarihli kanunun Türkçe metni yer almaktadır.

Kitap deniz sigortaları bakımından önem taşıyan tüm sigorta türlerine yeri geldikçe ışık tutmaktadır. Aktif sigorta kapsamındaki tekne sigortaları (h&m), navlun ve kar kaybı sigortaları ile yük sigortalarının yanında, pasif sigorta kavramı dahilinde sorumluluk sigortası, daha bilinden tabiri ile kulüp (P&I) sigortaları da kitapta yer almakta ve “International Group” adındaki kulüp sigortaları birliğinde yer alan şirketlerin önemlerinin altı çizilmektedir.

Kitap dahilinde;

-mücbir sebep kavramının deniz sigortaları bakımından anlamı,

-zarar gören üçüncü şahsın kulüp sigortacısına müracaat hakkının akıbeti,

-zararın doğumuna sebep olan olaylar bakımından birden fazla sebebin sigorta tazminatının ödenmesi üzerinden etkileri,

-poliçede yazan gemi değeri ile piyasadaki güncel değerin arasındaki farkın yarattığı sorunlar,

-sözleşme öncesinde sigortacıya verilen bilgilerin doğru olmamasının etkileri gibi uygulamadan kaynaklanan hukuki sorunlar mahkeme kararları paralelinde incelenmekte ve açıklanmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s