Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ölümün Seyir Defteri - Bir İngiliz Subayının Çanakkale Günlüğü

Ölümün Seyir Defteri - Bir İngiliz Subayının Çanakkale Günlüğü

Ölümün Seyir Defteri - Bir İngiliz Subayının Çanakkale Günlüğü

Yazar: John Monaghan

Çevirmen: Yasemin Çetin

Yeditepe Yayınevi

124 Sayfa

ISBN: 9786055200756

Boyut: 13.0 x 21.0

2015

(görsel: dr.com.tr, bilgi: yeditepeyayinevi.com)

Kitap Hakkında

Bu kitapta çevirisi yayımlanan eser; Çanakkale Savaşı sırasında “Loch Broom” adındaki bir mayın tarama gemisinde görev yapan İngiliz mühendis John Monaghan’ın tuttuğu savaş günlüğüdür. Günlük, 15 Mart-28 Haziran 1915 tarihleri arasında, savaşın en zor sayılabilecek sürecini kapsamaktadır. Çanakkale Muharebeleri’nin 100. Yıldönümünde, savaşa bir de onların gözünden bakalım…

“Gemilerimiz belirli aralıklarla Türkleri ağır şekilde bombalıyordu.  Özellikle bu kadar ağır bombardıman halindeyken bizi nasıl görebildiklerini bilmiyorduk. Avustralyalılara ateş ettiklerinde, nereye ateş edeceklerini  biliyorlardı. Ayrıca bugün oldukça fazla takviye kuvvetimiz geldi… O kadar da kötü durumda olmamamız gerekirdi; zira daha büyük silahlarımız vardı ve denizcilerimiz gerçek birer savaşçıydı.”

“T.J.C’nin Kaptanı… 25 yılı aşkın deneyimi vardı. Bizlere, şu son sekiz  gündeki gibi bir taarruz daha önce hiç görmediğini söyledi. Bugünün, 2 Mayıs’ın izlerini gelecekte duyacağımıza eminim. Bunu yazıyorum ve şu an hâlâ silah sesleri kulaklarımdan gitmiyor. Bunun belki birazını yaşamayı istemiştim ama bu kadarı artık çok fazla geliyor. Herkesin aklında aynı şey var. Yarının ne getireceğini kimse bilmiyor.”

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI