Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'i Türk Gölü Yapan Amiral

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'i Türk Gölü Yapan Amiral

Barbaros Hayreddin Paşa - Akdeniz'i Türk Gölü Yapan Amiral

Yazar: Ahmet Şimşirgil

Timaş Yayınları

240 Sayfa

ISBN: 9786050835366

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak

2020

(görsel: 1000kitap.com, bilgi: kidega.com, 1000kitap.com)

Kitap Hakkında

Barbaros Hayreddin Hızır Reis, Cezayir‘in sultanı idi. Kanuni Sultan Süleyman‘ın bir işareti üzerine sultanlığın tapusunu padişahın önüne koydu. Birlik ve beraberliğin sembol ismi oldu. Osmanlı armadasının başında Akdeniz‘e açılan Barbaros Hayreddin Paşa, 1538’te Avrupalı devletlerin bir araya getirdiği en büyük Haçlı donanmasını Preveze‘de ağır bir hezimete uğrattı. Akdeniz, bir Türk gölüne dönüşürken, Avrupalılar Akdeniz‘de tahta parçası yüzdüremez hâle geldiler.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Türk denizcilik tarihinin bu en önemli simasının neslini, ağabeyi Oruç ve mücahid yoldaşlarıyla hem korsan gemilerine hem İspanyollara karşı verdiği akıl almaz mücadeleyi, Cezayir‘e hâkim olarak idare ve siyaset alanında gösterdiği başarıyı, Endülüs Müslümanları için çektiği çileleri, İspanyolların Mağrip‘te yerleşmelerinin önünü kesen efsanevi kahramanlığını ve nihayet Osmanlı kaptan-ı deryası olduktan sonraki serüvenini kitapta çarpıcı detaylarıyla anlatıyor.
 
Tarihi Sevdiren Adam, bu eseriyle Türk denizciliğinin yüz akı olan Barbaros Hayreddin Paşa‘nın destansı hayatını okuyucuların gözleri önüne seriyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI