Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Norveç Kıyıları Ve Cerrah Çelebi'nin Anıları

Norveç Kıyıları Ve Cerrah Çelebi'nin Anıları

Norveç Kıyıları Ve Cerrah Çelebi'nin Anıları

Yazar: Tarık Minkari

Milliyet Yayınları

201 Sayfa

Boyut: 14.0 x 21.0

Karton Kapak – 1. Hamur

1997

(görsel: tarikminkari.com, bilgi: kitapyurdu.com, kitapkeyfim.com.tr)

Kitap Hakkında

Norveç’in kuzey güney uzunluğu 2200 km. imiş. Kıyı şeridinin uzunluğu 21.347 km. imiş. Yani karadaki her dikey kilometre başına yaklaşık on misli deniz kıyısı düşüyormuş. Norveç denizlerinde yaklaşık 30.000 ada ve 100.000 kayalık varmış. Bu hesaba göre, her dikey kilometre başına, denizde, 60 ada düşüyormuş.

Cerrah Yazar Tarık Minkari, Norveç’in Bergen Limanı’ndan bir vapura binmiş, 12 gün ve 12 gece (pardon hiç gece olmamış, hep gündüzmüş) denizlerde dolaşmış, binlerce adanın arasından, yüzlerce kanalın içinden geçmiş, sayısız fiyordların filmini çekmiş. Kuzey Kutup Çemberi’ni aşmış, Neptün’ü deli etmiş. Nord Cape’a çıkmış, batmayan güneşi selamlamış.

Norveç’in kuzey kesiminde yaşayan bir Müslüman kardeş ile dertleşmiş: Vardo şehrinde güneş yazın 74 gün batmazmış, kışın 59 gün doğmazmış. Din kardeşimiz oruç tutmak istermiş, ama ne vakit sahur ne vakit iftar bir türlü belirleyemezmiş. Çaresiz kalmış, müftü efendiye bir mektup yazmış, danışmış. Müftü de ona “Be hey din kardeşim, sen de yaşayacak başka yer mi bulamadın?” demiş.

Bu kitapta ayrıca Norveç’in özelliklerini, kutup kaşiflerini, Palermo’97’yi ve Cerrah Yazar’ın tatlı anılarını, şakalarını, anlatılarını bulacak, onları okurken gülecek, anlatırken güldüreceksiniz.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI