Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Büyükada

Büyükada

Büyükada

Yapıt Sahibi: Yılmaz Kaini

Adalar Kültür Derneği Yayınevi

122 Sayfa

ISBN: 9786056499555

Boyut: 21.5 x 28.0

Kuşe Kağıt

2019

(görsel: buyukada.org, bilgi: amazon.com.tr, buyukada.org)

Kitap Hakkında

Yılmaz Kaini’nin 1970 – 1987 yılları arasında çektiği Büyükada fotoğraflarını içeren bu kitapta aynı zamanda yaşamından kareler, dostlarının ve öğrencilerinin yazıları ve onun izinden gidilerek Büyükada’da yapılan bir fotoğraf çalışması yer alıyor.

Yılmaz Kaini’nin Büyükada fotoğrafları, taşıdığı sanat değerinin yanında belge olarak da çok önemlidir. Çekildiği yıllardan günümüze ve geleceğe bir köprü olan bu fotoğraflar, Büyükada’nın geçirdiği değişimleri gözler önüne sermektedir

Yılmaz Kaini (1932-1987) doğumu esnasında yaşadığı sorunlardan dolayı bütün yaşamını engelli olarak sürdürdü. Ancak O, fotoğraf gibi hiç de kolay olmayan bir uğraşıyı büyük bir özveriyle gerçekleştirebilmiş nâdir fotoğrafçılarımızdandır.

Yılmaz Kaini ansızın gelen ölümünün ardından 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen öğretim görevlisi olarak hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nde ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü koridorlarında hem kişiliği hem de çok sevdiği fotoğraf sanatı ile saygıyla anılıyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI