Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Yeni Küresel Ve Ekonomik Rekabet Alanı: Arktika

Yeni Küresel Ve Ekonomik Rekabet Alanı: Arktika

Yeni Küresel Ve Ekonomik Rekabet Alanı: Arktika

Editör: Ferdi Güçyetmez

Türkmen Kitabevi

146 Sayfa

ISBN: 9786052184592

Boyut: 16.0 x 23.0

Karton Kapak – 1. Hamur

2021

(görsel: turkmenkitabevi.com.tr, bilgi: babil.com, turkmenkitabevi.com.tr)

Kitap Hakkında

Küresel politik faaliyetler ve çatışmalar çoğunluk ile Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika özelinde konuşuluyor olsa da, kutup bölgelerinde uzun zamandır bir hareketlilik yaşanmakta. Dünyanın her yerinde etkinliğini koruma ya da hegemonyasını kaybetmeme mücadelesinde olan Pentagon, yeni saha alanları açarak genişleme stratejisini uygulama konusunda kararlı olan Rusya ve bir kuşak bir yol ile yeniden ekonomik ağ sistemini kurmaya çalışan Çin oldukça sessiz şekilde Güney’de olduğu kadar Kuzey‘de de aktif mücadele içerisinde.

Pentagon, Arktika bölgesindeki yeni operasyonlar için güncellenmiş bir vizyon belirledi. Bu kapsamda ‘bölgesel jeopolitik rekabet, ekonomiyi itici güçler ve bölgesel ortamdaki değişikliklere’ askeri gücünü kullanarak dizayn vermeyi planlamakta. Çünkü Pentagon‘un raporlarına göre dünya enerji rezervinin önemli kısmı bu bölgede.

Pentagon‘un hamlelerine karşı Arktika konseyi, Rusya ve Çin bölgede neler planlamakta? Uluslararası güçlerin yeni çatışma noktası olan Arktik bölgesini gelecekte neler beklemekte? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı için bu çalışmayı yapmak oldukça önemliydi. Ekonomi, enerji, Çin, Rusya ve Pentagon’un yeni güç mübadelesi açısından sizlere bu kaynağı sunmaktayız.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI