Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Özgürlük Hattının Batısına

Özgürlük Hattının Batısına

Özgürlük Hattının Batısına

Yazar: Özkan Gülkaynak

Yazarın Kendi Yayını

704 Sayfa

ISBN: 978-975-01705-8-4

Karton Kapak- Kitap Kağıdı

2012

(görsel: westmarine.com.tr, bilgi: shop.yatmar.com.tr, goodreads.com, kitapyurdu.com)

Kitap Hakkında

Kotra armalı, 7,95 metre boyundaki ahşap yelkenli Kayıtsız III, dünya çevresini 2006 – 2009 yılları arasında, tam üç yılda dolaştı. Bu yolculuk üzerine yazılan kitap, aslında bir gezginin denizlerdeki anılarının ötesinde, onun çocukluğundan beri yaşadıklarını, doğaya ve denizlere bakışını ve kendisini etkileyerek kişiliğini oluşturan yaşam deneyimlerini de içeriyor.

Yazar, hiçbir elektronik seyir cihazı kullanmadan, mümkün olduğunca basit ve doğal bir yaşam sürdürerek okyanuslardan gözlemlenen dünyayı ve insanlığın, ürettiğini zannederken aslında neler kaybettiğini, duygularıyla ustaca ortaya koyuyor; ekonomik anlamda gelişmiş toplumların, diğer toplumlardan daha mutlu olmadığını anlatırken, genel gelişmişlik kavramıyla paralel görünen medeniyet algısına farklı bir bakış açısı sergiliyor.

Kitap, bir özel teknenin, donanımı ile birlikte nasıl basit ve işlevsel olarak yaratılabildiğini de anlatıyor; ilginç denizcilik bilgileri, hoş, kolay anlaşılır ve okuyucuyu sıkmayacak bir üslupla, merak giderecek düzeyde metin aralarına ustaca serpiştiriliyor. Böylelikle, dünya çevresinde dolaşmanın büyüsünü, her denizciyi teşvik edecek düzeyde hissettiriyor.

Deniz kokan bu kitap, aslında bir rüyanın gerçeğe nasıl dönüştüğünü anlatıyor; hayallerinin ötesine geçebilme becerisinin resmini çiziyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI