Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ocean Solitaire

Ocean Solitaire

Ocean Solitaire

Yazar: Haldun Karagöz

Yazarın Kendi Yayını

241 Sayfa

2019

(görsel ve bilgi: tudav.org)

Kitap Hakkında

Prologue

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşarmış.

Her şeyden uzaklaşıp, okyanusun ortasında etrafıma bakarsam, içimde bir azamet, sonsuzluk, enginlik duygusu uyanacağını hayal ederdim. Halbuki uyanan, sadece bir küçüklük duygusu oldu. Bu muymuş?

Gerçekten de, yelkenli bir teknede ayağa kalkıp etrafınıza baktığınızda, ufukta herhangi bir yükselti yoksa, görüp göreceğiniz uzaklık 4,5-5 mildir. Etrafınıza bakıyorsunuz, dönüp bir daha bakıyorsunuz, çok uzak olmayan bir ufukta dünya aşağı doğru hafif eğilerek bitiyor. Sahiden ya, koca dünya dediğiniz bu muymuş? Evet, okyanusun ortasında, etrafına dönüp baktığında dünyanın aslında ne kadar küçük olduğunu idrak edersin. İdrak etmesine edersin de, bunun sonuçlarını tahmin edemezsin. Belki kabın ne kadarsa o kadarını alırsın, belki de içini sadece bir kapana kısılmışlık duygusu kaplar. Cam fanustaki Japon balığı gibi. Balığa sorulur mu hiç, fanusun etrafını niçin dönüp durursun diye?

Amanin ve ben, 2012 yılında batıya doğru giderek dünyanın etrafındaki ilk yolculuğumuzu yaptık. Coconut Milk Run rotası denilen bu rotadaki yolculuk, daha çok Atlantik ve Güney Pasifik Okyanuslarındaki tropik ve sub-tropik bölgelerde geçse de, Torres Geçidi, Güney Hint Okyanusu, Agulhas ve Ümit Burunları gibi denizlerin tadına da baktı.

2017 yılında, bu defa 1800’lerin eski yün ve tahıl ticareti rotası denilen rotadan, yani bütün burunların altından ve Antarktika’nın etrafından seyretme niyetiyle tekrar yola çıktık. Bu kez durmadan.

Herkes sorup durur, dünya seyahati niçin yapılır diye. E baksana, hepi topu şu kadarcık, neredeyse yürüme hızıyla gidiyorsun ve etrafını dönüveriyorsun. Dönmeyeni döverler.
Bu kitap, bu yolculukların hikâyesini anlatmak için. Denizde olanın birazı, denizde kaldıktan sonra…

İçindekiler:

-Prologue 16

-Yola Çıkış , Akdeniz 32

-Yatay Atlantik Geçişi, Karaibler 46

-Panama, Pasifik Okyanusu, Markiz Adaları 70

-Fransız Polinezyası 104

-Cook Adaları, Tonga, Fiji Yeni Kaledonya Yolu 124

-Yeni Kaledonya Avustralya 134

-Güney Hint Okyanusu Afrika 154

-Dikey Atlantik Tırmanışı Cabo Verde 170

-Tekrar Kanarya Adaları Eve Dönüş 176

-Intermezzo 182

-Yeniden Cebelitarık’ a 188

-Yeniden Atlantik 196

-Blair Pascal Challenge 200

-Güney Okyanusu 210

-Epilogue 236

Bağlantı:

https://www.denizlerdeyiz.org/wp-content/uploads/2019/08/Haldun-Karag%C3%B6zOcean-Solitaire.pdf

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI