Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Fora Yelken - Kısmet'in Atlantik Ve Amerika Seyahati

Fora Yelken - Kısmet'in Atlantik Ve Amerika Seyahati

Fora Yelken - Kısmet'in Atlantik Ve Amerika Seyahati

Yazar: Sadun Boro

Epona Yayınları

358 Sayfa

ISBN: 9786257785174

Boyut: 19.5 x 26.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: dr.com.tr, bilgi: dr.com.tr, imge.com.tr, idefix.com)

Kitap Hakkında

Bu kitabın sayfalarını araladığınızda küçük bir kız çocuğunun, abisi kedi Miço, ebeveynleri ve 10,5 metrelik “Kısmet” yelkenlisi ile çıktıkları Atlantik okyanusu ve Amerika maceralarına tanıklık edeceksiniz. 1965’te Yelkenlisi ve eşi Oda ile ilk dünya seyahatini gerçekleştiren Türk denizcisi Sadun Boro, “Fora Yelken”i şu kelimelerle sunuyor:

1977 yazında eşim Oda, kızımız Deniz ve emektar tayfamız Miço ile beraber çıktığımız Atlantik ve Amerika gezisi 2 yıl 3 ay sürmüş, Kısmet ardında 17.000 mil köpükten iz bırakmıştı.

Bu seyahatte Akdeniz’in nice limanları, koylarından sonra Madeira, Kanarya ve Yeşil Burun (Cabo Verde) Adaları, Kısmet’in uğrak yerleri oldu. Sonra ver elini koca Atlantik… Günler, haftalar boyu altımızda mavi deniz, üstümüzde mavi gök…

Karaip Denizi’nde, rengarenk mercanlarla süslü tropikal sularda, elele uzanan irili ufaklı adalar arasında geçen keyfine doyum olmaz bir kış…

‘Yeni Dünya’ya Fora Yelken’ Kısmet’in dünya seyahatini anlatan ‘Pupa Yelken’ gibi, gençlerimize yeni ufuklara, engin okyanuslara yelken açmayı özendirebilirse ne mutlu bizlere…”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI