Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ege Sorunları

Ege Sorunları

Ege Sorunları

Yazar: Sertaç Hami Başeren

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Yayınları

260 Sayfa

ISBN: 975-8825-14-3

2006

(görsel ve bilgi: tudav.org)

Kitap Hakkında

SUNUŞ

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, ülkenin stratejik deniz sorunlarıyla ilgili bir çok yayını basmak suretiyle kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirmektedir. Kitap Ege sorunlarını teknik, tarihi, sosyolojik, politik yönleriyle ve bütünsel bir yaklaşımla irdelemektedir. Bu kapsamda, “Ege Sorunları” ismi taşıyan bu kitapta ayrıntılı olarak “Yunanistan Türkiye’den ne istiyor?” sorusunun cevabı verilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma Yunanistan’a karşı zayıf duranların, dostluk adı altında gaflet, dalalet hatta hıyanet içinde bulunanların sessizliğine karşı bir çığlıktır.

Emin Bülent Serdaroğlu, “Kin” şiirinde Girit Adasın’da olan insanlık trajedisini anlatırken belki de Ege Denizi ve adalarda olacakları da sezmiş olmalıydı. Bugün adalardaki Türk eserleri ve nüfusu neredeyse yok olmaktadır.

Bu çalışma yılların verdiği bir birikimin sonucu olup titiz bir araştırma üründür. Bu nedenle, kitabı hazırlayan Sayın Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren’e ve TÜDAV Ege çalışma grubu başkanı Sayın Ali Kurumahmut’a teşekkür ederim.

Kitabın Ege Denizi ve adalardaki hak ve çıkarlarımıza katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.

Prof. Dr. Bayram Öztürk – Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı

Bağlantı:

http://www.tudav.org/images/2014/new/pdfs/Ege_Sorunlari_2006.pdf

 

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI