Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dünya Varmış 2

Dünya Varmış 2

Dünya Varmış 2

Yazar: M. Ekrem İnözü

Naviga Yayınları

ISBN: 605-66295-9-4

2018

(görsel ve bilgi: denizkutuphanesi.com)

Kitap Hakkında

Anouk ile dünyanın ucuna yolculuk. Akdeniz, Atlantik, Madeira, Yeşil Adalar, Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Şili. Dünya denizlerinde geçen 20 yıl ve 100.000 milin öğrettikleri.

M. Ekrem İnözü kitabı için şunları yazıyor: “Teknem ile uzaklara gidip ordaki hayatları yaşamak istememin nedeni; bir şeylerden kaçmak, bir şeyleri ispatlamak ya da topluma arkamı dönüp “medeniyetten” uzak bir yaşam sürmek değil. Kendi iç dünyamı keşfetmek, sınırlarımı zorlamak, yapılmayanı yapmak gibi amaçlarım yok. Bu geziyi ve diğerlerini dünyayı görüp kendimi eğitmek için yapıyorum. Örnek olmak, kahraman ilan edilmek hiç derdim değil.

“EN”siz ve “İLK”siz, keyfe keder bir gezi… Dersem de inanmayın zira Ushuaia’da “EN” lezzetli muhlama bizim teknede pişti. Horn Burnu civarında Kısmet’in zulasından çıkmış “EN” lezzetli rakıyı 10 bin yıllık buzuldan kopmuş buzla biz içtik. Kuzey yarıkürede yakaladığımız balığı güney yarıkürede tekneye alan “İLK” tekne yine biziz. Pia Buzulu önünde “İLK” pastırmalı yumurtayı da biz mi yedik? Onu bilemiyorum…

Geziyor, değişik ülkeler, insanlar görüp o uzak ülkelerin hayatlarını yaşıyorum. Gezdiğim ülkenin insanlarına ait yaşam tarzlarıyla, ülkelerin ekonomileriyle ilgili karşılaştırmalar yapıp iyisini, kötüsünü anlamaya çalışıyorum. Farklı toplumları gözlemlemek çok öğretici bir şey. Memleketimin gözlediğim ülkelerden daha iyi olması en büyük arzum.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI