Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Doğu Akdeniz'de Rekabet - Savunma, Diplomasi, Enerji

Doğu Akdeniz'de Rekabet - Savunma, Diplomasi, Enerji

Doğu Akdeniz'de Rekabet - Savunma, Diplomasi, Enerji

Derleyen: Şenol Çarık

Yazarlar: Cem Gürdeniz, Ahmet Yavuz, Semih Çetin, Şükrü Sina Gürel, Uluç Özülker, Onur Öymen, Sencer İmer, Barış Doster, Nur Batur, Gözde Kılıç Yaşın, M. Birol Güger, Adnan Tetikol

Halk Kitabevi

176 Sayfa

ISBN: 9786257658447

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel ve bilgi: halkkitabevi.com)

Kitap Hakkında

Soğuk Savaş’ın bitmesi, Ortadoğu ve Avrasya’da değişen güç dengeleri, yeni bulunan hidrokarbon yatakları, Akdeniz‘i yeniden öne çıkarmıştır. Yaşanan bütün gelişmeler ve yapılan hatalarla birlikte, Türkiye‘nin bölgede son dönemde etkinliğini arttırdığı görülmektedir. Özellikle “Mavi Vatan” doktrini ile birlikte Türkiye, ulusal çıkarları açısından Doğu Akdeniz‘de daha etkin bir rol almaya başlamıştır. Kıbrıs‘ın buradaki önemi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin varlığı da gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, jeopolitik konumu ve tarihsel arka plânıyla birlikte Doğu Akdeniz‘de yaşanan gelişmeleri, küresel rekabeti, 21. yüzyılda “Mavi Vatan” doktrininin önemini ve Türkiye‘nin izlemesi gereken yola ilişkin önerileri içeriyor.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Emekli Tümamiral Semih Çetin, Dışişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Prof. Dr. Sencer İmer, Prof. Dr. Barış Doster, gazeteci-yazar Nur Batur, Dr. Gözde Kılıç Yaşın, gazeteci M. Birol Güger ve araştırmacı Adnan Tetikol‘un makaleleri çalışmada yer alıyor.

Türkiye‘nin geleceğinde kritik bir yere sahip olan Doğu Akdeniz ve “Mavi Vatan” mücadelesinde önemli bir yer tutacağına olan inançla bu kitabı okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI