Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Balinalar Aramızda

Balinalar Aramızda

Balinalar Aramızda

Yazar: Nick Bland

Çizimler: Nick Bland

Çevirmen: Ümit Mutlu

Uçanbalık Yayıncılık

40 Sayfa

ISBN: 9789755873695

Boyut: 20.5 x 27.0

Ciltli Kapak – 1. Hamur

2022

(görsel: tudem.com, bilgi: kirmizikedi.com, tudem.com)

Kitap Hakkında

Dev balinalar dev okyanuslara neden sığamadı?

Nick Bland’in yazıp resimlediği “Balinalar Aramızda”, hayvanların doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi hakkında farkındalık yaratan ve bu konuda bilinç oluşturan bir çevreye duyarlılık öyküsü.

Okurların kulaklarında yankılanan melodik tınısı, ritmik dili ve hayal gücünün sınırlarını esneten çarpıcı görselleriyle öne çıkan kitap, insan eliyle kirlenen denizlerin geleceğine dair masalsı bir anlatı sunuyor.

İnsanın kendinden olmayana karşı sergilediği hoşgörüsüz tutum ve davranışları incelikle ele alan Bland, şiirsel öyküsünün arka planında birey, toplum ve farklılık kavramlarını da sorguluyor.

Günlerden bir gün balinalar, biricik yuvaları okyanuslardan çıkıp şehir hayatına balıklama daldı. Bunu gören çocuklar sevinedursun, yetişkinleri belli belirsiz bir homurtu sardı. Şehirlilerin yaşam alanları sınırlanıp günlük rutinleri usul usul değişmeye başladığındaysa mevzunun “ağırlığı” ortalığı birbirine kattı. Çünkü balinalar artık her yerdeydi! Peki, ne işi vardı balinaların parklardaki banklarda ya da tren vagonlarında? Ve hatta restoranlarda? Acaba neydi onları engin sulardan alıkoyup hiç ait olmadıkları kara parçalarına vurduran?

İnsanın, yaşadığı çevre üzerindeki “değiştirici” rolünü sorgulayan bu etkileyici resimli kitap, empati yoluyla okurları balinaların sesine kulak vermeye ve onların yardım çağrısına kayıtsız kalmamaya davet ediyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI