Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Sulak Bir Gezegenden Öyküler

Sulak Bir Gezegenden Öyküler

Sulak Bir Gezegenden Öyküler

Yazar: Sargun Ali Tont

Kırmızı Kedi Yayınevi

272 Sayfa

ISBN: 9786059658393

Boyut: 13.5 x 19.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2016

(görsel: kirmizikedi.com, bilgi: denizkutuphanesi.com, ilknokta.com, kirmizikedi.com)

Kitap Hakkında

Ekoloji, Çevre, Doğa Sevgisi ve Doğal Tarih Üzerine İncelemeler Çevre ve ekoloji sorunlarını etik ve estetik boyutlarıyla ele alması nedeniyle, “Sulak Bir Gezegenden Öyküler”, klasik anlamda bir “ekoloji kitabı” değil. Deniz ekolojisi uzmanı Sargun A. Tont, deniz canavarlarından bisikletin tarihine, edebiyattan doğa bilimine geniş bir yelpazede inceliyor çevreyi.

Toplumsal ekoloji, eko-feminizm, sosyal ekoloji gibi hareketleri masaya yatırırken çözüm önerilerini de ele alıyor, çevre sorunlarına değinirken farklı kültürlerin doğaya bakış açılarının önemini vurguluyor.

Mevlânâ’dan bir beyit, Wordsworth’ten bir kıtayla edebiyata da değiniyor. Batı’da Romantizm ile başlayan doğa sevgisinin izini, Doğu’da Japon haiku’larında sürüyor. İsveçli bilimadamı Carl Linnaeus’tan, Alman doğa bilimci Alexander Humboldt’a kadar doğal tarih makaleleriyle bilim ve edebiyatın kesişim noktalarını irdeliyor.

Duygusal ve estetik faktörleri göz ardı etmeden, okurların doğaya farklı bir açıdan bakabilmesini sağlıyor.

Bir bilgedir Sargun Tont… Bu sıcak insan, dünyaya saygı duyan, ırkları, milliyeti, dar kapsamlı birçok görüşü ve ideolojiyi aşan bu insan, bizim toplumumuzun yetiştirdiği ve dünyaya hediye ettiği en değerli aydınlardan biridir.

-Talât Sait Halman

Sargun A. Tont’un bu nefis yapıtını okuyunca, “çevrecilik” bambaşka bir anlam kazanacak zihninizde.

-Nilüfer Kuyaş

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI