Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Seyyahların İzinden - Tenedos'dan Bozcaada'ya

Seyyahların İzinden - Tenedos'dan Bozcaada'ya

Seyyahların İzinden - Tenedos'dan Bozcaada'ya

Yazar: Rüstem Aslan

Ege Yayınları

285 Sayfa

ISBN: 9786057673695

Boyut: 16.5 x 23.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: zerobooksonline.com, bilgi: babil.com, zerobooksonline.com)

Kitap Hakkında

Bozcaada, Homeros destanlarındaki ismiyle Tenedos; Troya Savaşı öyküleriyle örülmüş mitolojik Akdeniz coğrafyasının küçük, ama vazgeçilmez en önemli noktası. O olmadan, Homeros destanlarının temeli üzerine yükselen dünya kültür mirası ve edebiyatını tam anlamıyla kavramak mümkün değil. Bunu son bin yılda adaya gelen ya da sadece adanın rüzgarıyla geçip giden seyyahların anı ve izlenimlerinde çok belirgin olarak görmekteyiz.

Adanın karakterini belirleyen rüzgâr, seyyahların anılarında derin ve kalıcı izler bırakmıştır. Bu izlerden açtığımız yoldan ilerlerken adanın kadim ve mitolojik tarihinin, bir daha hiçbir zaman çıkmayacak gibi insanların saçlarına, tenlerine ve zihinlerine işlediğine şahit olmaktayız. Herkesin rüzgârla, denizle, gökyüzüyle ve mitolojiyle şekillendirdiği kendi adası, bir diğerinin adasının kimi zaman arkadaşı, kimi zaman can düşmanı olmuş. En güzel olanı ise adanın bu kavgaya hiç karışmadan tarih sahnesinde o bin yıllık rolünü oynamaya devam ediyor olması.

Uygarlıklar denizi Ege’nin kuzeyindeki, gözlerden uzak, küçük bir ada olan Bozcaada’nın binlerce yıl önce Troya Savaşı ile başlayan ve Homeros’un ölümsüz destanları İlyada ve Odysseia ile devam eden kültür serüveninin, beş bin yıllık öyküsü anlatılmakta bu kitapta.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI