Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Van Gölü'nün Gemileri - Tatvan'dan Bodrum'a Yelken Peşinde Bir Yaşam

Van Gölü'nün Gemileri - Tatvan'dan Bodrum'a Yelken Peşinde Bir Yaşam

Van Gölü'nün Gemileri - Tatvan'dan Bodrum'a Yelken Peşinde Bir Yaşam

Yazar: Atila Algon

Naviga Yayınları

231 Sayfa

ISBN: 9786058885325

Boyut: 16.5 x 23.0

Karton Kapak

2011

(görsel: denizkutuphanesi.com, bilgi: kitapyurdu.com, goodreads.com, denizkutuphanesi.com)

Kitap Hakkında

Tatvan’dan Bodrum’a yelken peşinde bir yasam. Yöre insanının deyişiyle Van Denizi’nde çok uzun yıllar feribotlar, yük kosterleri, römorkörler ve yolcu gemileri sefer yaptı. Günümüzde o yörede bile bu gemilerin Van Gölü’ne nasıl geldiğini bilen kişilerin sayısı parmakla sayılacak kadar azdir.

“…babam yataktan fırlayıp bir elinde resmi Kırıkkale, bir elinde şahsi Browning tabancası kapıyı açtı ve çalıların arkasına saklanan kişilere ateş etmeye başladı. Peşinden karyola ucundan Smith & Wesson’unu kapan annem de çıkarak ateş etmeye başladı..”

“Atila Algon’un Van Gölü’nün Gemileri” adlı bu kitabı, sadece boş bir gölün gemilerin gelişi ile denize dönüşümünü değil, bu büyük değişimi yaratanların neler yaşadığını , o yörenin adım adım nasıl canlandığını da gözler önüne seriyor ve müthiş bir anı kitabı olma özelliği taşıyor. Milli bir yelkenci olan Algon’un akıcı üslubuyla kaleme aldığı bu kitapta sadece Van Gölü’ndeki gemilerin değil, Türk denizlerinin, Türk yelkencilerinin ve Türk yat üreticilerinin de hikayesini bulacaksınız.

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI