Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler

Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler

Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler

Yazar: Cem Gürdeniz

Kırmızı Kedi Yayınevi

340 Sayfa

ISBN: 9786059658591

Boyut: 14.0 x 23.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2016

(görsel: kirmizikedikitap.com, bilgi: inkilap.com, kirmizikedikitap.com)

Kitap Hakkında

“Savaş gemisi güvertesi, vatan toprağıyla eşdeğerdedir”

Denize, denizcilere ve donanma tarihimize dair yüzlerce kitaptan çok önemli bir farkı var Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler’in… E. Tümamiral Cem Gürdeniz, kendisinin de hedef seçildiği kumpas davalarda mağdur olan silah arkadaşlarının ve komuta ettikleri gemilerin serüvenlerini anlatıyor.

Gürdeniz, Balyoz kumpası nedeniyle bulunduğu Silivri 5 No’lu Ceza ve Tutukevi’nde dava arkadaşlarıyla yaptığı gemi ve deniz söyleşilerini, kendi gemisi Gaziantep firkateyniyle ilgili unutulmaz anıları satırlara döküyor.

Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler, gözünü ufuktan ayırmayan bir gemi komutanının kaleminden, benzersiz bir denizcilik anıları çalışması. Tümüyle denizde yaşananlara ve gerçeklere dayanan, başarı ve heyecan dolu bu hikâyeler, Cumhuriyet Donanması’nın kumpas davalar yoluyla neden “Hedefteki Donanma”ya dönüştüğünün de ipuçlarını veriyor.

“Donanmamız, Mustafa Kemal’in ışığında ilerleyecek tarihsel birikime, yeteneğe ve kumpas mağduru demir bahriyelilerle örneklenen dik durma geleneğine sahip bir donanma olarak Kuvayı Milliye Donanması’nın ruhunu yeniden kazanmalıdır. Bu coğrafyada 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ancak Kuvayı Milliye ruhuyla ayakta kalabileceğimiz yalın bir gerçektir. Ayakta kalacağımızdan da kuşkum yoktur.”

-Cem Gürdeniz, 20 Temmuz 2016- (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI