Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Bodrum'un Mavi Yıldızları - Süngerciler

Bodrum'un Mavi Yıldızları - Süngerciler

Bodrum'un Mavi Yıldızları - Süngerciler

Yazar: Hamdi Topçu

Gumbel Yayım

208 Sayfa

ISBN: 978-605-067-057-8

Boyut: 14.0 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2024

(görsel: idefix.com, bilgi: babil.com, idefix.com, nobelkitap.com)

Kitap Hakkında

İki Bodrum vardır: Birisi popüler Bodrum. Diğeri de çoğu kimsenin bilmediği, unuttuğu Antik Bodrum yani Halikarnassos. İşte bu unutulmuş Bodrum; Karia, Leleg, Luvi’lere uzanan kadim memleketin hakiki yaşamlarıyla örülmüştür. Bu Bodrum’un hikayeleri gerçektir. İnsanları gerçektir. Bu gerçeklikte reklamı yapılmayan acılar, neşeler, değişimler, aşklar, tratalar, tirhandiller, serüvenler, kahramanlıklar ve hüsranlar vardır. Bodrum’un yerlileri işte bu insanlardır.

Düşünce ve dil ustası Hamdi Topçu, Bodrum’un “Mavi Yıldızları”nda, adeta bir İnce Memed esintisiyle, bu sefer Akdeniz’in Karamanyası ile Bodrum’un avlulu evleri arasında örülmüş gerçek yaşamları günümüze taşıyor. Okuyucuya nasıl değerli bir hazine üzerinde oturduğumuzu hatırlatıyor.

“Bodrum’un son dönem denizcilik tarihini usta çırak ilişkileriyle yetişmiş yirmi üç mavi yıldızın dilinden dinleyeceksiniz. Kitap; deniz, yosun, sünger, tirhandil gibi imgeler, hatta kokular üzerinden Bodrum tarihini, anılarda kalmış gündelik yaşamı, eskinin değerlerini hatırlatıp sahip olduğumuz değerlerin farkına varmamızı sağlıyor. Belgeseli aratmayan bu kitapta geçmişe sıkışıp kalmış değil, onu bir sürekliliğe dönüştürüp geleceğe taşıyan, donanımını Bodrum sevdalılarına devretmeye hazır bir bilgeliğin sözleriyle karşılaşacaksınız.”

Barış Aygener

“Bodrum tarih boyunca gücünü hep denizden almış. Son yüzyılda ama karada ama denizde bu güce güç katan denizcilere ‘Bodrum’un Mavi Yıldızları’ işi çok yakışmış. Onları dinlemeden, Bodrum’u anlayamayız ve anlatamayız.”

Gündüz Nalbantoğlu

“Bu kitabı okuduğunuzda Bodrum’un neden mavi memleket, Halikarnas Balıkçısı’nın neden Mavi Sürgün’e razı olduğunu daha iyi anlayacaksınız.”

Engin Kaplan

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI