Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Bir Bilimadamının Not Defterinden - Fay'a Seyahat

Bir Bilimadamının Not Defterinden - Fay'a Seyahat

Bir Bilimadamının Not Defterinden - Fay'a Seyahat

Yazar: Naci Görür

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

129 Sayfa

ISBN: 9789944883016

Boyut: 13.5 x 19.5

Karton Kapak  – 2. Hamur

2008

(görsel: iskultur.com.tr, bilgi: babil.com, iskultur.com.tr)

Kitap Hakkında

1999 Gölcük Depremi’nden sonra tüm mesaisini adadığı Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara’daki kolunu 31 Mayıs 2007 tarihinde gözleriyle görmek için özel bir denizaltıyla 1239 metre derine daldı. Deniz dibinde yedi saat süreyle kalarak fayı inceledi. İzini sürdüğü fayı, ancak çeşitli uzaktan algılama yöntemleriyle araştırabilmiş bir bilim insanı için bu deneyim Ay’a Seyahat’ten farksızdı.

Marmara felaketinin güncesi diyebileceğimiz bu kitap, sayfalarını, 17 Ağustos Depremi’nden bir önceki sabaha açıyor. Gölcük Depremi sonrasında yaşananlar, bugün beklenen büyük İstanbul depremi için sürdürülen deniz araştırmaları ve nihayet Marmara Denizi’nin dibinde yatan fayı gözler önüne seren video görüntüleriyle tarihi bir deneyime tanıklık imkânı sunuyor.

Naci Görür görevini başarı ile tamamlamıştı, İstanbul’u tehdit eden fayı bu kez de gözleriyle görmüştü. Fay her şeyiyle kıpır kıpırdı. Birçok yerinde sular ve gazlar fokurduyordu. Bu haliyle 1999 Gölcük Depremi öncesi İzmit Körfezi içerisindeki fay koluna benziyordu. O da günün birinde uyanacaktı…

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI