Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Bahriyede Gördüklerim Duyduklarım

Bahriyede Gördüklerim Duyduklarım

Bahriyede Gördüklerim Duyduklarım

 

Yazar: Kazım Erbil

Kastaş Yayınları

280 Sayfa

ISBN: 9789752820951

Boyut: 13.5 x 19.5

Karton Kapak – 1.Hamur

2007

(görsel: evekitap.com, bilgi: pandora.com.tr, inkilap.com, kastasyayinevi.com)

Kitap Hakkında

Yakın tarihimizin iki dönemine, Balkan ve Birinci Dünya Savaşlarımıza damgasını vuran, Hamidiye hafif kruvazörü, Yavuz ağır kruvazörü ve Kurtuluş Savaşımızdan sonra, kıt bütçelerle donanmamıza katılan Demirhasir, Gayret Muhripleri, Arama Tarama Gemileri ve Savarona Okul Gemi’sinde görev yapmak bana nasip oldu. Uzun yıllar, bu gemilerde görevli olduğum süreçte, tarih tutkum nedeniyle her geminin donanmamıza katılışından başlayarak, hurdaya çıkarılıp jilet oluncaya kadar ki safahatını, Deniz Müzesi Müdürü olunca da arşiv ve belgelere ulaşarak bu kitabı meydana getirdim. Yakın tarihimizin deniz muharebelerini genç kuşaklara aktarmak istedim.

Deniz albayı olarak emekli olunca da tarih bilincine sadık kalarak gemilerin serüvenlerini, kendilerini gemiye adayan kahraman bahriyelilerin  özgeçmişlerini de özellikle yazdım.

Balkan Savaşı’nda kara ordumuz  yenilirken tek başına Ege, Akdeniz ve Kızıldeniz’de “Türk Sancağı’nı dalgalandıran ‘Gazi Hamidiye’ ve onun kahraman bahriyelilerinin “Akın Harekâtı”, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Boğazı’ndaki savaşların tarihçesi, Yavuz ve diğer gemilerimiz ve kahraman bahriyelileri sizlerle.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI