Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ticaret Gemileri Gemiciliği

Ticaret Gemileri Gemiciliği

Ticaret Gemileri Gemiciliği

Yazar: Refik Akdoğan

Yazarın Kendi Yayını

371 Sayfa

2000

(görsel ve bilgi: refikakdogan.com)

Bağlantı:

http://refikakdogan.com/download/book_04.pdf

Kitap Hakkında

GİRİŞ

Kitabın kapağında da belirttiğim gibi bu kitabı:

-Ticaret gemilerinde çalışanların bilgilerini arttırmak,

-Savaş gemilerinden ticaret gemilerine geçenlerin ticaret gemilerine uyumlarını sağlamak,

-Gemicilik işletmelerinde çalışanlara, ticaret gemilerini tanıtmak,

-Yüksek öğrenim yapmak olanağı bulunmayan lise mezunlarından gemici yetiştirmek, amacıyla yazdım. Son yıllarda hızla gelişen deniz ticaret filomuzun ihtiyaç duyduğu kaliteli gemi adamının, bir meslek sahibi olma olanağı bulunmayan lise mezunlarından kısa süreli kurslar sonucu elde edilebileceğine inanmaktayım.

Dünya sıralamasında yaklaşık olarak yirminci sırada yer alan ticaret denizciliğimizi oluşturan ticaret gemilerimizde çalışanlar bugün ülkemizde aşağıdaki kaynaklardan sağlanmaktadır.

-İTÜ Denizcilik Fakültelerinden,

-Denizcilik Yüksek okullarından, TÜDEV kursundan,

-Deniz Meslek liselerinden,

-Deniz Harp Okulu emeklilerinden,

-Deniz Astsubay emeklilerinden,

-Yüksek Öğrenim Makina mühendislerinden,

-Endüstri Meslek liselerinden ve

-Pratikten yetişenlerden.

Yukarıda görüldüğü üzere ticaret gemilerinde çalışanlar çeşitli kaynaklardan gelmektedir.

Bugün bazı yüksek okulları ya da fakülteleri bitirenlerin uzun zaman karada iş bulamadıklarını üzüntü ile görüyoruz. Buna karşın ticaret gemileri sahipleri kalifiye eleman bulamamaktan yakınmaktadırlar. O halde neden bir lise mezunu olarak ticaret gemilerinde çalışmak için girişimde bulunmayalım. Lise mezunu olduğunuz için ticaret gemilerinde geçen konuları olayları anlatmakla hiç güçlük çekmeyeceğiniz açıktır. Bu nedenle bu mesleğe katılmanızdan kısa bir süre sonra, gerçekten bu mesleği sevmeniz ve konuların içine girmeniz sonunda, aranılan personel olacak ve bunun karşılığında da karada hayal bile edemeyeceğiniz ücretlerle Türk ve yabancı bayraklı gemilerde çalışma olanakları bulabileceksiniz. Ayrıca yabancı limanları görmek, oraların insanları ile tanışmak sizi kısa zamanda olgunlaştıracak ve yepyeni bir kişiliğe sahip olma şansı elde edeceksiniz.

Kuşkusuz şimdiye kadar birkaç lise mezunu ticaret gemilerinde çalışmaya başlamıştır.

Bugün onları gemilerde Kaptan ya da Baş makinist olarak görmekteyiz. Başarılı bir şekilde meslek bayatlama devam etmektedirler. Ama bu yeterli olmamış ve ticaret gemilerinin gereksinme duyduğu kaliteli eleman eksiği giderilmemiştir. Buna karşın her yıl yüzbinlerin üstünde lise mezunu geleceklerini güven altına altına almak için başvurmadıkları yer bırakmamaktadırlar haklı olarak.

Öyleyse şimdi biz lise mezunlarına:

“TİCARET GEMİLERİNE HOŞ GELDİNİZ”

diyelim ve bu mesleğin ön ve temel bilgilerini kendilerine vermeye çalışalım. Bu bilgiler anahtar bilgiler olup bundan sonra bilgilerini genişletmek isteyenlerin daha fazla okuyarak bilgilerini artırabileceklerini hatırlatarak sözümüze son verelim.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI