Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Uzakdoğu Elçisi - Ertuğrul Fırkateyni

Uzakdoğu Elçisi - Ertuğrul Fırkateyni

Uzakdoğu Elçisi - Ertuğrul Fırkateyni

Yazar: Erdoğan Şimşek

IQ Kültür Sanat Yayıncılık

208 Sayfa

ISBN: 9789752550543

(görsel: kitapambari.com, bilgi: kitapambari.com, imge.com.tr, pandora.com.tr)

Kitap Hakkında

Tarih ile ilgili eserler sadece belgeler ile yazılabilir. Ancak bilim-kurgu ile ilgili eserlerde belge istenmez çünkü adı gibi kendisi de “kurgu”dur.

Ertuğrul’un Japonya’ya gönderildiği dönem, İngilizlerin ülkenin verimli petrol yataklarına ve stratejik öneme sahip geçitlerine (Kıbrıs, Süveyş Kanalı vb.) yerleşme politikalarını uygulamaya koyduğu bir dönemdir. Dengelerin yeniden kurulduğu ve İngiltere lehine olduğu bir dönemde yeni dengelerin kurulma çabasının bir sonucu olarak, 1889 yılına kadar olduğu gibi, deniz aşırı ülkelerde sancak gösterme zorunluluğundan dolayı bu seyir gerçekleşmiş, dönüş yolunda bir kaza sonucu gemimiz batmış, bu kaza ile birlikte Türkiye ve Japonya arasında izleri günümüze kadar taşınan dostluklar kurulmuştur.

Karadeniz’de, Ege’de, Akdeniz’de, Kızıldeniz’de, Atlas Okyanusu’nda ve Hint Okyanusu’nda sancak göstermiş, yardıma ihtiyacı olana el uzatmış, kendisine verilen her görevi başarı ile ifa etmiş olan Donanmamızın şanlı tarihinden sadece bir yaprağı size sunabilmeye gayret ettiğimi düşünüyorum.

527 fedakar, cefakar ve kahraman denizcimizin itibarlarını iade edeceğimi düşünerek 527 şehidimizin her birinin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI