Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Türklerin Gözünden Akdeniz

Türklerin Gözünden Akdeniz

Türklerin Gözünden Akdeniz

Yazar: Ergenekon Savrun

Net Kitaplık Yayıncılık

160 Sayfa

ISBN: 9786258436563

Boyut: 13.0 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2023

(görsel: netkitaplik.com, bilgi: istanbulkitapcisi.com, kitapyurdu.com, netkitaplik.com)

Kitap Hakkında

Dünya’nın en güzel ve özel denizlerinden birisi belki de en güzel ve özeli Akdeniz. Kuzeyi, güneyi, batısı ve doğusu bambaşka özellikleri taşıyan bir iç deniz. Tarihte iz bırakmış en büyük medeniyetlerin kültür beşiği, mutfağı, yurdu ve incisi. Fenikelilerin geçim kaynağı, Antik Yunan’ın mitolojisi, Antik Mısır’ın deltası, Perslerin hedefi, Kartacalıların derin limanı, Romalıların denizi, Müslüman Arapların fetih yolları, Türklerin gölü Akdeniz, İngiliz ve Fransızların sömürgesi, Rusların sıcak denizi.

Daha birçoklarının gözbebeği olan bu sıcak iç deniz, kıyılarında yaşayan insanların kültür ve ırk çeşitliliğinin yanı sıra içe doğru karasal hinterlandı da farklı coğrafi özelliklere sahiptir. Türkiye kıyılarının hemen arkasında Toroslar yükselirken bu durum güney Akdeniz’de çöldür, İtalya ve Yunanistan’da sarp kayalıklar karşılar, Endülüs ve İspanya’nın İber yarımadası yeşil tepeler ve ovalarla doluyken, Cebeli Tarık Boğazının güney yakası ise Atlas dağlarının vatanıdır.

Dünya denizlerine oranla çok ufak bir yere sahip olsa da Akdeniz’in yüzölçümü, tarihe, kültüre, coğrafyaya ve tüm beşeri bilimlere olan etkisi, dünya denizlerine oranından fersah fersah büyüktür.

Bizler de, Türklerin gözünden Akdeniz’de yaşanan siyasi gelişmeleri anlatmaya çalıştık.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI