Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Suların Gölgesinde - Kurdoğlu Muslihittin Reis'in Maceraları

Suların Gölgesinde - Kurdoğlu Muslihittin Reis'in Maceraları

Suların Gölgesinde - Kurdoğlu Muslihittin Reis'in Maceraları

Yazar: Bekir Büyükarkın

Ötüken Neşriyat

520 Sayfa

ISBN: 9789754377620

Boyut: 12.0 x 19.5

Karton Kapak – Enso Creamy

2015

(görsel: otuken.com.tr, bilgi: kitapambari.com, otuken.com.tr)

Kitap Hakkında

Akdeniz’de yıllar yılı sönmek bilmeyen bir güç ve azimle yelken şişiren, Rodos’tan İskenderiye’ye, Afrika sa­hillerinden Septe’ye, İspanya kıyılarından Venedik’e kadar etrafı kasıp kavuran, düşmanlarını rüyalarında bile terle­ten, zayıfın, fakirin dostu, kuvvetlinin ve âdilin hayranı Kurdoğlu Muslihittin Reis kimdi? Kinini, coşup taşan duygularını, kuvvet ve cesaretini nereden al­mıştı?

Bu suali, Rodos Şövalyeleri Granmetri Vilye dö Lila­dam, Papa Onuncu Leon, İspanya Kralı Ferdinand, Tunus Hükümdarı Ebu Abdullah Mehmet, Fransa Kralı Birinci Fransuva, Mısır Sultanı Melik Eşref Kansu–Gavri, hattâ Yavuz Sultan Selim ile Kanunî Sultan Süleyman da çok kereler sormuştu. Sualler ekseriya cevapsız kalmıştı; kimisi hayranlıkla, kimisi korkuyla, kimisi de büyük bir hırs ve intikam duy­gusuyla Kurdoğlu’nu anar olmuştu…

Bekir Büyükarkın’ın tarihî belgelere dayanarak yazdığı Suların Gölgesinde romanında yalnızca tarihin serin sularında unutulmuş bir Türk korsanının maceralarını değil, onun şahsında Türk’ün çelik iradesini, azmini, imkân ve fırsatları en iyi şekilde kullanışını ve tarihin seyrini değiştirme kabiliyetini göstermiştir.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI