Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Seydi Ali Reis - Denizlerin Alimi Büyük Amiral

Seydi Ali Reis - Denizlerin Alimi Büyük Amiral

Seydi Ali Reis - Denizlerin Alimi Büyük Amiral

Yazar: Ali Kuzu

Paraf Yayınları – Bilim Adamlarımız Serisi

145 Sayfa

ISBN: 9786055218454

Boyut: 13.5 x 19.5

2013

(görsel: kitapdenizi.com, bilgi: pandora.com.tr)

Kitap Hakkında

16. yüzyılın büyük denizcilerinden biridir Seydi Ali Reis. Gerek babası, gerek büyükbabası bahriye müsteşarı olan bu denizci çocuğu, kaynaklarda yer alan bilgilere göre 1498 yıllarına doğru İstanbul’da doğdu. 1522 yılında Rodos’un fethine deniz subayı olarak katıldı. Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın yanında yetişti. Kendisini çok takdir eden Barbaros, cihan tarihinin en büyük deniz vuruşmalarından biri olan 1538 yılındaki Preveze Savaşı’nda, Türk donanmasının sol kanat amiralliğini Seydi Ali Reis’e verdi.

Seydi Ali Reis, en az amiralliği derecesinde coğrafya, matematik ve astronomi bilgini olmakla ünlüdür. Ayrıca şair olarak da devrinde büyük şöhret yapmıştır. Büyük Türk astronomu Ali Kuşçu’nun Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yazdığı Fethiye adlı ünlü astronomi kitabını Farsçadan Türkçeye çevirmiştir. Mir’at-ı Kainat (Kainatın Aynası) adında bir eser de yazmıştır. Fakat dünyaca meşhur eserleri Muhit adlı deniz coğrafyasına ait kitabı ile Hindistan gezisini anlatan Mir’atü’l Memaliktir (Ülkelerin Aynası).

Bu eserler, Türk amiralini 16. yüzyılın en büyük bilginlerinden biri derecesine ulaştırmaktadır. Seydi Ali Reis’in bu kitapları Almancaya, İngilizceye, Fransızcaya, Özbekçeye, İtalyancaya çevrilerek birçok defalar basılmıştır. 1563 yılının Ocak ayında, takriben 65 yaşında, Galata’daki devrinin denizci, bilgin ve şairlerinin toplantı yeri olan büyük konağında huzur, şan ve şeref içinde ölmüştür.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI