Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Ölüm Denizaltıları U - Boat lar

Ölüm Denizaltıları U - Boat lar

Ölüm Denizaltıları U - Boat lar

Yazar: David Mason

Baskan Yayınları  – İkinci Dünya Savaşı Belgeseli

159 Sayfa

Boyut: 10.5 x 19.0

Karton Kapak

1982

Kitap Hakkında

Hitler’e zafere ulaşabilmesi için diğer bütün silâhlardan daha fazla destek olan U – Boat denizaltılarının baskın tarzındaki muharebeleri, İkinci Dünya Savaşı adıyla anılan muazzam olayın en hayati cephesini teşkil eder.

Almanların; düşmanlarının can damarı olan uluştırma yollarını bu denizaltılarla keserek, onları dize getirmek için olağanüstü bir inat ve cesaretle izledikleri strateji, sonunda başarıya ulaşamadı, ama zaman zaman, müttefik konvoylarına çok ağır kayıplar verdirdi.

Özellikle 1943 yılının mart ayında, U-BOAT’ların İngiltere’ye gitmekte olan iki konvoya yaptıkları baskın ile, deniz yolları için girişilen mücadele zirvesine çıkmış oldu. 40 gemiden mürekkep zirvesine çıkmış oldu. 40 gemiden mürekkep HX 229 konvoyu, 54 gemilik SC 122 konvoyuna yetişip, her ikisi birleşince, zaten zayıf olan refakat gemileri, bütün çabalarına rağmen aciz kaldılar.

David Mason, bu güzel kitabında, ölüm saçan Alman denizaltı filosunun kuruluşundan acıklı sonuna kadar uzanan heyecan dolu, tarihi hikâyesini, gerçek olaylara, ve belgelere dayanarak, açık ve ilginç bir üslûpla anlatıyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI