Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Kıbrıs Barış Harekatı Günlüğü

Kıbrıs Barış Harekatı Günlüğü

Kıbrıs Barış Harekatı Günlüğü

Yazar: Sezan Özol

Kastaş Yayınları

238 Sayfa

ISBN: 9789757639862

Boyut: 13.50 x 19.50

Karton Kapak – 2. Hamur

2001

(görsel: finalpazarlama.com, bilgi: arkadas.com.tr, kitapyurdu.com)

Kitap Hakkında

Belgesel romanları ile tanıdığımız Sezen Özol’un bu kitaptaki kahramanları da ön saflarda çarpışan askerler ve dağlardaki mücahitlerdir. Yazar, romanda yalnız Kıbrıs Barış Harekatını değil, Akdeniz’in bu şirin adasında yaşayan bir halkın inançlarını, sevdalarını, korkularını, hasretlerini de anlatmaktadır… Kıbrıs Mücahitlerinin kavgası, İngiliz işgalinden beri zora baş eğmemenin ve adadaki Türk Kimliğini korumanın kavgasıdır.

Bu kitap barış içinde özgürce yaşama isteğinin, gencecik insanların içlerine gömdükleri aşkların, özlemlerin, bir amaç uğruna yokluklar içinde dağlarda tüketilen yaşamların romanıdır. Barış onu yürekten istemeğe bağlıdır. Kıbrıs’ın dağlarında ve denizlerinde bu uğurda hayati sona eren askerler ve mücahitler, adlarına romanlar, şiirler yazılmayı, maniler düzülüp, türküler yakılmayı hak eden adsız kahramanlardır. Çünkü onlar “Denizde açan çiçeklerdir. Angelik ile Feride’dir. Eski hayaller alıp yerine yenisini verenlerdir.”

Yazarın, bu duygu ve düşüncelerle kalem aldığı romanı, barışa küçük bir katkı olması dileği ile okurlarımıza saygı ile sunarız. (Arka Kapak)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI