Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

İstanbul'un Gazi Vapurları Ve Gazi Gemileri

İstanbul'un Gazi Vapurları Ve Gazi Gemileri

İstanbul'un Gazi Vapurları Ve Gazi Gemileri

Yazar: Ahmet Güleryüz

İBB Yayınları

264 Sayfa

ISBN: 9786057465627

Boyut: 21.5 x 24.0

Ciltli Kapak – 1.Hamur

2024

(görsel: …, bilgi: babil.com, trendkitabevi.com)

Kitap Hakkında

“Şehir Hatlarının Cumhuriyetimizin 100. yılı özelinde, deniz tarihçisi araştırmacı-yazar Ahmet Güleryüz’ün yazımı ile hazırladığı “İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri” kitabı çıktı. Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatan eser, okuyucuları eşsiz bir yolculuğa davet ediyor.

İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, bir dönem Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatıyor. Balkan, I. Dünya ve Çanakkale savaşlarına katılmış olan İstanbul’un gazi vapurlarının hikâyesine ve bu gemilerin kaptanlarının hatıralarına mercek tutuyor. Ahmet Güleryüz’ün özenle hazırladığı bu eser, zengin görsel ve çizimleriyle Şirket-i Hayriye vapurlarının savaş yıllarındaki önemli görevlerini teknik bilgilerle donatarak okuyucuya sunuyor.

Türk milletinin Mustafa Kemal önderliğindeki şahlanışının önemli unsurlarından biri olan Karadeniz kaynaklı deniz nakliyatının kahraman gemileri ve Millî Mücadele döneminde görev yapmış Kuvay-i Milliye’ye ait gemilerin düşman gemileriyle verdiği amansız mücadele ise bu kitabın odaklandığı diğer konulardandır.

“İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri”, Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türk milletinin kahramanlık ve bağımsızlık mücadelesine denizden sunduğu eşsiz katkıları ile Türk denizcilerinin destansı geçmişine saygı duruşu niteliğindedir. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türk milletinin kahramanlık ve bağımsızlık mücadelesine denizden sunduğu eşsiz katkıları bilmek isteyenlere…

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI