Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Harb-i Umumide Çanakkale Muhaberât-ı Berriyesi - Kumkale Muharebatı

Harb-i Umumide Çanakkale Muhaberât-ı Berriyesi - Kumkale Muharebatı

Harb-i Umumide Çanakkale Muhaberât-ı Berriyesi - Kumkale Muharebatı

Yazar: Mehmed Celaleddin

Hazırlayan: Murat Karataş

Editör: Zerrin Günal

Nobel Yayın

80 Sayfa

ISBN: 978-605-395-003-5

Boyut: 13.5 x 21.5

Karton Kapak – 2.Hamur

2007

(görsel: hepsiburada.com, bilgi: kitapbahcesi.com, nobelyayin.com)

Kitap Hakkında

25 Nisan 1915 tarihinde İtilaf Devletleri’nin Çanakkale’ye çıkarma yaptıkları yerlerden biri olan Anadolu Yarımadası’ndaki Kumkale, bugün Çanakkale Savaşları’nın unutulmuş bir alanıdır; oysa burası, Türk ve Alman rütbelilerinin riski yüksek olarak değerlendirdikleri bir bölgedir. Hatta burada, Gelibolu Yarımadası’na nispeten daha fazla kuvvet bulundurularak olası çıkarmaya karşı savunma düzeni alınmıştır. Fransız birlikleri Kumkale’ye çıkıp gerilerde kümelenmiş Osmanlı birlikleri ile karşılaştıklarından, Kumkale’nin kolayca elden çıkmayacağını anlamışlardır. İki gün boyunca süren çetin çarpışmalar neticesinde, Fransızlar burada tutunamamış, apar topar tahliye edilerek Seddülbahir bölgesine alınmışlardır. Fakat akıllarda halen şu soru vardır:

Acaba, Kumkale çıkarması sadece bir gösteri harekatı mıydı?

Çanakkale Savaşları’nın ilginç bir yönünü teşkil eden Kumkale Savaşı, bir bütünün parçası olarak görülse de içerisinde barındırdığı çelişkiler, yaşanan olaylar ve sonuçları bakımından İtilaf Devletleri’nin Çanakkale serüveninin özeti niteliğindedir.

Eski harfli basma eserler dizimizin ilk kitabı olan çalışma, I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nin bilinmeyen yönlerini ortaya koyması sebebiyle önemlidir. Kitap, kafalarda Çanakkale Savaşı’na dair var olan soru işaretlerinin birçoğunu ve belki de en önemlilerini kaldıracaktır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI