Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Çaka Bey

Çaka Bey

Çaka Bey

Yazar: Mehmet Dikici

Akçağ Yayınevi

376 Sayfa

ISBN: 9753386906

Boyut: 14.0 x 21.0

Karton Kapak

2005

(görsel: akcag.com.tr, bilgi: kitapyurdu.com, akcag.com.tr)

Kitap Hakkında

 

… Çavuldur Çaka Bey’in asıl hedefi Bizanstı. Balkanlar’da bu amaçla teşebbüste bulunuyordu. Bizans İmparatoru, Çavuldur Çaka Bey’in bu faaliyetlerinden haberdar olduğu için, onu yakın takibe almıştı.

Bizans yöneticileri, Çavuldur Çaka Bey’in sadece faaliyetlerini takip etmekle kalmıyorlar, ona karşı, propaganda faaliyetlerini de yürütmeye başlıyorlar, hatta onun, kendileri aleyhlerine gelişen oyunlarını bozmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Çavuldur Çaka Bey’in kurduğu oyunları bozmakla da yetinmiyorlar, ilk hamlede Kumanlarla anlaşıp, Çavuldur Çaka Bey’le ilişki içinde olduklarını bildikleri için, onların kardeşleri olan Peçenekleri doğramalarını sağlıyorlardı.

Bizans İmparatoru, bu hamlesinde başarılı olunca, diğer adımlarını atmakta tereddüt etmedi. Çavuldur Çaka Bey, artık Balkanlar’daki kardeşleri Peçeneklerin desteğinden de mahrum bırakılmıştı. Böylece Bizans için tehlike biraz olsun küçülmüştü. Bizans İmparatoru, başarılı oldukça eline geçirdiği her fırsatı iyi değerlendiriyor, hamlelerini yeniden tazeliyordu. Bu sefer Bizans İmparatoru, Çavuldur Çaka Bey’e yönelik kirli işlerini görmesi için, Selçuklu Sultanını devreye sokuyordu…

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI