Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Barbaros Kardeşler - Fırtınanın Oğulları

Barbaros Kardeşler - Fırtınanın Oğulları

Barbaros Kardeşler - Fırtınanın Oğulları

Yazar: Jean-Louis Belachemi

Çeviren: Nihal Önol

Epsilon Yayınları

431 Sayfa

ISBN: 9789753318495

Boyut: 13.5 x 20.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2006

(görsel: kitapzen.com, bilgi: beyazkitabevi.com, nadirkitap.com, siyasalkitap.com)

Kitap Hakkında

Vardar yenicesinden Osmanlı sipahisi Yakup Ağa’nın oğulları olan Barbaros Kardeşler’den Oruç; Mısır, Trablus ve Şam tarafında, Hızır ile İlyas da Selanik tarafında ticaret yapmaktaydılar. İshak ise baba yurdunu bekliyordu.

Hızır ile İlyas, Rodos Adası’nın önünden geçerken korsanlarla karşılaştılar. Bu korsanlar, iki kardeşin mallarını yağma etmek istediler. Korsanlarla çetin bir mücadele başladı. Fakat bu çarpışmada İlyas şehit düştü. Hızır da esir edilerek Rodos zindanına hapsedildi. Hızır kısa bir zaman sonra korsanların elinden kurtuldu, ticareti bırakarak bu olayın etkisiyle korsan olmaya karar verdi.

Barbaros Kardeşler’in böyle başlayan denizcilik serüvenleri, Hızır Reis’in Barbaros Hayreddin adıyla tarihin en büyük denizcilerinden, en yaman korsanlarından ve en kahraman savaşçılarından biri olmasına yol açacaktı.

Bir Batılı’nın bakışıyla sunulan bu tarihsel roman, yalnız Barbaros’un ve kardeşlerinin yaşantılarını anlatmakla kalmamakta, Osmanlı tarihinin en hareketli dönemlerinden birine de ışık tutmaktadır.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI