Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık Ve Eşkiyalık - Senjli Uskoklar

16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık Ve Eşkiyalık - Senjli Uskoklar

16. Yüzyılda Adriyatik'te Korsanlık Ve Eşkiyalık - Senjli Uskoklar

Yazar: Catherine Wendy Bracewell

Çevirmen: Mehmet Moralı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

468 Sayfa

ISBN: 9786053990833

Boyut: 16.0 x 23.0

Karton Kapak

2009

(görsel: bilgiyay.com, bilgi: kidega.com, zerobooksonline.com, bilgiyay.com)

Kitap Hakkında

Cahtherine Wendy Bracewell’in “Adriyatik’te Korsanlık ve Eşkiyalık” adlı eseri, okuru başka bir tarih yazımıyla karşı karşıya getiriyor. Tarih imparatorlukların, kralların ve devletlerin mi ? Bu tarihte eşkıyaların, korsanların, tarihin göz ardı ettiği “küçük insanların” payı yok mu? Bracewell bu kitabında, tarih sahnesinde yer almayan “küçük insanlar”ın hayatlarına odaklanarak, 16. yüzyılda üç imparatorluğun sınırlarındaki yaşamı, büyük bir canlılıkla anlatıyor.

Senjli uskoklar tarihte 16. yüzyılda, Osmanlı, Habsburg İmparatorlukları ve Venedik sınırlarında, Müslümanlara karşı “Hıristiyanlığın duvarı”nı oluşturma düşüncesiyle beslenen eşkıyalar ve korsanlar olarak bilinir. Ancak, Müslümanların malları kadar Hıristiyan ve Yahudilerin de mallarını yağmalayan uskoklara karşı Osmanlı İmparatorluğu savaşırken, Habsburg ve Venedik İmparatorlukları bu korsanları kendi amaçları için kullanmaya çalışmıştır.

Cahtherine Wendy Bracewell, farklı dillerdeki arşivleri büyük bir titizlikle ele alarak, uskokların sosyal, kültürel ve ekonomik tarihlerini okura sunarken, modern Avrupa’nın tarihinin anlaşılması için önemli kavramlar öneriyor; bu kavramlar, farklı bir tarih anlayışının ürünü. İdeoloji, sınır ekonomisi, dinsel görev, etnik köken ve kültürel kimlikler arasındaki bağların anlaşılması için farklı bir perspektif sunan bu çalışma, günümüzdeki “sınırların” anlaşılması, “küçük insanlar”ın hayatlarını anlamak için de önemli bir alternatif sunuyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI