Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dünya Barış Buhranında Boğazlar - Türk Boğazları

Dünya Barış Buhranında Boğazlar - Türk Boğazları

Dünya Barış Buhranında Boğazlar - Türk Boğazları

Yazar: Cemil Bilsel

Dorlion Yayınevi

160 Sayfa

ISBN: 9786254191459

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2022

(görsel: dr.com.tr, bilgi: kirmizikedi.com, dr.com.tr)

Kitap Hakkında

Dünya basını Türk boğazlarıyla ilgilenmeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki boğazlara dair bir haber, bir demeç veya bir yazı basında yer almasın. Bununla beraber, dünyanın boğazların gerçek durumunu ve Türkiye için önemini, gereği gibi kavrayabildiği söylenemez.

Türk Boğazları’nın bugünkü rejimini tespit eden Montrö Sözleşmesi’dir. Bütün ilgili devletleri bütün dünya devletlerini memnun eden bir rejim kurduğu fikri hâkimdir. Tüm devletlerin barışçıl menfaatleri gözetilmiştir.

Türk Boğazları on dokuzuncu yüzyılda Avrupa genel politikasının dönüm noktalarından biri idi. Bunun için üç konferans düzenlendi. Bu üç konferanstan üç sözleşme doğdu: 1841 Londra, 1856 Paris, 1871 Londra Boğazlar Sözleşmesi. Yirminci yüzyıla bu sözleşmelerle başlayan Türk Boğazları, Birinci Dünya Savaşında diğer ülkelerin başlıca amaçlarından biri oldu ve dünya genelinde büyük önem kazandı. Bundan ötürü de dünya barış konuları arasına girdi.

Yakın tarihe ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bu kitapta boğazların hem Türkiye hem de diğer devletler için stratejik önemi, boğazlar meselesinin diplomatik ve siyasi arenada nasıl çözüldüğü detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI