Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Üçüncü Türün Ülkesi

Üçüncü Türün Ülkesi

Üçüncü Türün Ülkesi

Yazar: Haldun Sevel

Cinius Yayınları

248 Sayfa

ISBN: 9786051278292

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2013

(görsel: idefix.com, bilgi: sozcukitabevi.com, dr.com.tr)

Kitap Hakkında

Zordur Haldun Sevel’in kitaplarını okumak… Sırf akılla, mantıkla okumak yetmez… Gönül gözü ile okumak, ilk sayfayı açtığınızda, denizler ülkesinden estirdiği o eski Halikarnas Balıkçısı ruhunun, bam telinize dokunmasına müsaade edebilmeyi bilmek gerekir.

Anlatılanların sihrindeki mercan renklerini, yosun kokularını ve o masmavi hisleri duyumsamak, sözcüklerin ardındaki ufku görebilen bir yeti gerektirir. Biz denizciler ona ‘Rüzgâr Baba’ deriz… Mavi bir duygu rüzgârıdır o… Onu okumak demek, ruhunun fırtınalarını yüreğinin ateşini kelimelerin içine gizlenen derin sessizliğin anlamını hissetmek demektir… Onun “Mavi Anadolucular” diye bilinen akımın son temsilcisi olduğunu anlamak demektir. Yaşamınızın rengini gri ve siyahtan, maviye yeşile çeviren büyük bir deniz ozanıdır o.

‘Evlatlar’ dediği biz denizcilere yol gösteren bir deniz feneri gibidir… Yaşamımızdaki güvenli korunaklı ve mutlu limanlara ışık tutan bir rehberdir. Rüzgâr Baba, sis ve esintilerin âlimidir… Hikâyelerini, denemelerini okuduğunuzda hayatınızı saran sis dağılır, yaşam büyüsünün rüzgârı içinize üfürmeye başlar.

Yoz ve bronz bir heykel gibi sabit yaşamakta olan insan türüne uzak, üçüncü bir türün denizlerdeki ilk temsilcisidir Haldun Sevel… Birinci türün amansız, tatminsiz ve yayılmacı egosunun düşmanı, ikinci türün umudu ve üçüncü türün o masmavi denizler ülkesinin derya yürekli düşünürüdür o. Milyonlarca yıldır hep ve sadece akıl ve mantık ile evrilen ve maalesef bu yetenekleri olanca hainliği ile hep kötüye kullanan insan türünden uzak, kalpleri ve ruhları aşk, merhamet ve cesaretle var olmuş bir insanlığın yol gösterenidir.

Yazdıklarının içinde kaybolabileceğiniz mavi bir sevdadır. Okuduktan sonra asla eskisi gibi olmak istemeyeceğiniz kitapların gerçek mavi dünyasında, bakir bir koyda, sessiz sedasız yaşayan münzevi bir denizcidir Haldun Sevel.
Cenk Şahin (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI