Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Dünden Yarına Su

Dünden Yarına Su

Dünden Yarına Su

Yazar: Yusuf Tosun

Çıra Yayınları

112 Sayfa

ISBN: 9786258422320

Boyut: 13.5 x 21.0

Karton Kapak – 2.Hamur

2022

(görsel ve bilgi: cirakitap.com)

Kitap Hakkında

Su, canlı-cansız her şeyin temel yaşam kaynağıdır. Dünün antik dünyasında olduğu gibi bugünün modern-dijital çağında da su hala en önemli temel ihtiyaç maddesidir. Gelecekte de önemini ve kıymetini koruyacağa benziyor.

Su, bütün yeryüzünde birbiriyle bağlantılı canlı bir organizma gibidir. O nedenle sadece birilerimizin değil, hepimizin ortak çabası önemlidir.
Çünkü dünyanın herhangi bir yerinde suyla temasımız -menfi veya müspet bir şekilde- zamanla suyun tamamına tesir ediyor ve hepimizi etkiliyor.

İşin doğrusu bugün yüzyıllardır suya müdahalemizin neticelerini yaşıyoruz bir bakıma. Kuruyan göller, susuz kalan dereler, çatlayan toprak,
zamansız seller, kavurucu sıcaklar, kuruyan ağaçlar… hepsi ama hepsi bizim suya, tabiata müdahalemizin sonuçları olarak bize geri dönüyor.

DÜNDEN YARINA SU kitabında dünyada ve ülkemizde mevcut sularla ilgili hatırlatmalarla birlikte suyun dünü bugünü ve yarınına da ışık tutuluyor. Sanal su ve su ayak izi ile bir durum tespitinde bulunuluyor. Su çatışması ve paradoksuna dikkat çekiliyor. Su yönetiminin önemine vurgu yapılıyor. Ayrıca İstanbul su medeniyeti ve suyun çeşme, hamam hali ile ilgili hatırlatmalara da yer veriliyor. Tabii suya gönül veren hizmet erleri yani ‘su yolcuları’ da selamlanıyor bu çalışmada.

Unutmayalım ki; su biterse hayat da söner.

Çünkü su, sadece su değildir.

İyi okumalar…

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI