Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Kaptan Singleton

Kaptan Singleton

Kaptan Singleton

Yazar: Daniel Defoe

Çevirmen: Zafer Avşar

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi

312 Sayfa

ISBN: 9786254052231

Boyut: 12.5 x 20.5

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: iskultur.com.tr, bilgi: halkkitabevi.com, iskultur.com.tr)

Kitap Hakkında

Daniel Defoe (1660-1731): Londra‘da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatından sonra siyasi yergilerle yazarlığa başladı. Gözüpek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin akabinde, 1719 yılında onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı.

“Kaptan Singleton”, 1720 yılında, Robinson Crusoe‘dan bir yıl sonra yazılmıştır. Ailesini hiç tanımamış bir çocuğun korsan olarak yağma yoluyla zenginleşmesini; bu korsanlıklar sırasında edinilen bir dostun yardımıyla pişman olup bu hayattan vazgeçmesini anlatır. Gemilerde geçen, talan ve yağmayla dolu bir hayatın sürükleyici hikâyesi olduğu kadar doğru yerden gelen rehberlikle kurtuluşa kavuşan bir ruhun portresidir.

Korsanlık romanlarının revaçta olduğu bir dönemde yayımlanan roman, içerdiği tutarsızlık ve hatalar nedeniyle eleştirilmiş olsa da deniz kokan rüzgârları, yerlilerin kulaklarda çınlayan çığlıklarıyla Robinson Crusoe gibi okurların hayal dünyasında bir yer edinmiştir.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI