Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Diptekiler - The Deep

Diptekiler - The Deep

Diptekiler - The Deep

Yazar: Peter Benchley

Çevirmen: Özay Süsoy

Altın Kitaplar

334 Sayfa

Boyut: 12.0 x 19.5

Karton Kapak – 3. Hamur

1980

Kitap Hakkında

Peter Benchley ve Diptekiler

Jaws romanı yayınlanıncaya kadar Peter Benchley adını kimse bilmiyordu. İlk kitabıyla üne kavuşan ender romancılardandır. Jaws’ın gördüğü ilgi büyüktü. Filmi de gişe rekorları kırdı. Benchley, yalın görünen olaylar dizisinin içinde, çağdaş romanın ilkeleriyle büyük karakterler yaratmıştı.

Jaws, değişik yorumlara uğrayan bir roman ve film oldu. Kimi eleştirmenler, Benchley’in romanında; Amerika’daki bozuk düzeni bir köpek balığı olayına eksen olarak sergilediğini, kimileri de insan ilişkilerinin çürümüşlüğünü ortaya koyduğunu iddia ettiler.

İkinci romanı “Diptekiler” (The Deep)in konusundan çok mekanı merak ediliyordu. Evet, gene denizle ilgiliydi. Benchley için, deniz öylesine çok gizi sularında saklıyordu ki ne kadar yazılsa tükenmiyordu.

Jaws romanı ile adı listelere geçen Benchley, 15 yaşından beri yazı yazıyordu. Benchley ailenin mirasıydı. Babası Nathaniel Benchley ve onun babası Robert Benchley de yazardı. Robert Benchley, mizah dalının ustalarındandı.

Peter Benchley, Harvard’da öğrenimini tamamladıktan sonra Newsweek, National Geographic, The New York Times Magazine’de çalıştı.

İki büyük tutkusu yaşamına yön veriyordu: Yazmak ve deniz. O ikisini de bir uğraşta birleştirdi: Denizi yazmak. Daha dokuz yaşında denizi incelemeye, deniz yaratıklarına ilgi duymaya başladı. Jaws, deniz incelemelerinin toplumsal içerikle bütünlenişidir. Nantucket’te geçirdiği yazlarda tek arkadaşı denizdi.

Benchley, deniz arkeolojisiyle de ilgilendi.

Son romanı “Diptekiler”de Benchley, denizin gizlerinde büyük serüvenlerini yaşayan bir karı-kocayı anlatıyor. Bir çiftin yaşamı çevresinde Benchley ilgi çekici, unutamayacağımız roman karakterleri yaratıyor gene. “Diptekiler”de insan tutkularının, bilinçaltında kalmış yoksunlukların insanı hangi noktalara götüreceğini de izleyebilirsiniz.

Deep’in hala en çok satan kitaplar listesinde olduğunu da unutmamak gerek…

 

 

 

 

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI