Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Artizan Dalgıç

Artizan Dalgıç

Artizan Dalgıç

Yazar: Hakan Kabasakal

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Yayınları

109 Sayfa

ISBN: 978-975-8825-56-1

2022

(görsel ve bilgi: tudav.org)

Kitap Hakkında

ÖNSÖZ

Hep yeni çalışmalara imza atan değerli öğrencim ve şimdi meslektaşım Sayın Hakan Kabasakal’ın bu çalışması deniz bilimleri yanında denizciliğe de bir çeşitlilik ve zenginlik katacak nitelikte. Kitapta aynı zamanda sosyal olgulara da yer verilmiş, denizden geçinenlerin zorlukları, mutlulukları ve denize olan sonsuz bağlılıkları konusu satırlar arasında ilmik ilmik örülmüş adeta.

Öyle ki süngercilikten, salyangozculuğa, mercanlara, midyecilere uzanan bir yolculuğu anlatıyor. Belki biraz iddialı olabilir ama deniz edebiyatına bile katkı var bu kitapta. Konuları belli bir disiplin içinde toplaması, yer ve tarih isimlerindeki kesinlikler ve belgeye dayanan bu çalışma her deniz insanının okuması gereken bir eser. Köpekbalıkları konusundaki heyecanını aynen buraya
da taşımış değerli Kabasakal.

1980’li yıllarda Marmara seferlerinde Şarköy Feneri önlerinde gördüğümüz kalkan balıkları yok artık. Marmara’da aşk üçgenleri bulunan orkinoslar da gitti. Denizlerimizin hali ortada, gün günü aratıyor. Öyle ki araştırma seferlerinde gördüğümüz denizel türlere artık rastlamak büyük bir şans. Sadece Marmara değil elbet, Gökçeada’daki orfozlar, lahozlar bile gittiler. İşte bu
noktada kitabın önemi ortaya çıkıyor. İnsanlara denizi, deniz canlılarını sevdirmek için bu tür çalışmaların olması, devam etmesi ve çoğalması lazım.

Özetle ulusal bir seferberlik şart artık. Yoksa mavi gezegen bizden sonraki kuşaklara çok az şeyi bahşedecek. Türkiye denizlerinin korunmasına ve incelenmesine katkıda bulunacak bu çalışma için kendisini bir defa daha kutluyor ve kendisine başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Bayram Öztürk – Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı

Bağlantı:

https://tudav.org/wp-content/uploads/2022/02/Artizan_Dalgic_Kabasakal_TUDAV.pdf

 

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI