Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Denizlerin Evrimi - Kıtaların Oluşumu

Denizlerin Evrimi - Kıtaların Oluşumu

Denizlerin Evrimi - Kıtaların Oluşumu

Yazarlar: Ali Demirsoy, Eşref Atabey

Sarmal Kitabevi

144 Sayfa

ISBN: 9786257647519

Boyut: 13.2 x 21.0

Karton Kapak – 2. Hamur

2021

(görsel: sarmalkitabevi.com, bilgi: kidega.com, sarmalkitabevi.com)

Kitap Hakkında

Yaşamın denizlerde başladığını ve şu ana kadar dünyadakine benzer bir denizin henüz uzayda bulunmamış olması, bu ortamın evrimini, yapısını ve karşı karşıya kaldığı tehlikeleri çok iyi bilmemizi gerektiriyor. Ancak denizlerin dinamik yapısı ve derinlerini incelemede fiziki zorluklar nedeniyle, Ay ve Mars’ı denizlerimizin tabanından daha iyi bildiğimizi söyleyebiliriz.

Son zamanlarda denizlerdeki tahribatın hızla artmış olması bilim insanlarını endişelendirmektedir. Çünkü karalarda canlıların varlığının ancak sağlıklı bir deniz yapısıyla mümkün olabileceği bilinmektedir. Denizler uzun yıllardan bu yana sonsuz kaynak olarak bilinmiş ve özellikle kapitalist ülkeler tarafından adeta yağma edilmiştir. Birçok büyük deniz canlısının soyu tükenme sürecine girmiş; en büyük besin kaynağımız olan deniz ürünleri neredeyse stok olarak yarı yarıya azalmıştır. Denizlerin jeolojisi ile ilgili araştırmalar çoğunluk deprem olgusunun incelenmesiyle gündeme gelmiştir. Kaynakların gittikçe kıtlaştığı günümüzde denizlerin tabanları uluslararası gündeme gelmiş ve birçok politik çatışmaya konu olmuştur. Neredeyse uluslararası bir çatışma konusu haline gelmiş Doğu Akdeniz’i yeni, şimdi araştırmaya başladık.

Halkın anlayabileceği bir sadelikle denizlerimizin evrimi, yapısı ve tehlike durumunun yazılması zorunlu hale geçmiştir. Yeni bilgileri de göz önüne alarak ve bir başlangıç olarak “Denizlerin Evrimi” kitabını halkımızın hizmetine sunmaktan mutluyuz.

Prof. Dr. Ali Demirsoy – Biyolog, Dr. Eşref Atabey – Jeoloji Yüksek Mühendisi

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI