Denizci Kitaplığı

Türk Denizciliğinin Belleği

Heimei-Maru

Heimei-Maru

Heimei-Maru

Yazar: Zeki Marakoğlu

Vaveyla Yayıncılık

272 Sayfa

ISBN: 978-625-794-649-0

Boyut: 13.5 x 210

2. Hamur

2022

(görsel: yayinevleri.com, bilgi: dr.com.tr, nobelkitap.com)

Kitap Hakkında

Rus Esaretindeki Osmanlı Askerlerinin Umuda Yolculuğu

Türk askerlerini düşmana teslim etmeyen Japon Yarbay Yukichi Tsumura (Çomora)’nın aziz hatırasına…

Yazar Zeki Marakoğlu’nun tarihimizin tozlu sayfaları arasında kalan ve toplum içinde pek bilinmeyen olayları romanlaştırarak anlattığı tarihi roman serisinin 3. kitabı “Heimei-Maru”, sizi soluksuz okuyacağınız bir serüvenin içine çekecektir.

I. Dünya Savaşı’nın unutulmuş cephesi Galiçya’da başlayan olaylar, kahramanlarımızın Ruslara esir düşmesiyle Vladivostok’taki esir kampına kadar devam eden bir maceranın sadece başlangıcını oluşturuyor. Bolşevik İhtilâli’nden sonra savaştan çekilen Ruslar, dünyanın en uzak köşesindeki bu Türk esirleri kendi kaderleriyle baş başa bırakırlar. Bu sırada Japonya, fırsattan istifade bu toprakları işgale gelir. Geldiklerinde kaderlerine terk edilmiş yüzlerce Türk esirle karşılaşırlar. Bunun üzerine Osmanlı Devleti ile irtibata geçen Japonlar, uzun uğraşlardan sonra tahsis ettikleri Heimei-Maru adlı geminin komutasına, Yarbay Yukichi Tsumura (Çomora)’yı atayarak esirlerin Türkiye’ye gönderilmesini amaçlarlar. Ancak işler planlandığı gibi devam etmez ve Midilli yakınlarında Yunan gemileri yollarını keser. Tüm esirlerin Yunan kuvvetlerine teslim edilmesini talep ederler. Ancak onurlu bir asker olan Yukichi Tsumura, tüm baskılara rağmen tek bir Türk askerini bile Yunan’a teslim etmez.

Tarihi gerçeklikleri bozmadan döneme ışık tutan ve unutulmuş gerçeklikleri dile getiren romanımız; sizlere tarih anlatmıyor, tarih içinde yaşamaya davet ediyor.

Yorumlar

İlk Yorumu Ekle

DENİZCİ KİTAPLIĞI